Diğer

Göç ettiler, 2021 yılında 30 bin Yazılımcı Göç Etti!

"Göç ettiler, geçtiğimiz yıl 30 bin yazılımcımızı kaybettik. " Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Açıkladı

Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Açıkladı ” Geçtiğimiz yıl 30 bin yazılımcı göç etti.” dedi. İşte detaylar!

Türkiye’den bir yılda 30 bin yazılımcı göç etti. YASAD (Yazılım Sanayicileri Derneği) Başkanı Gönül Kamalı bir yıl içerisinde 30 bin yazılımcının yurt dışına yerleştiğini ve bu sayının 100 bine dayanabileceğinden konuşmasında bahsetti.

2021'de 30 bin Yazılımcı Göç Etti!
2021’de 30 bin Yazılımcı Göç Etti!

30 Bin Yazılımcı Göç Etti, Ülkemizden Yazılımcı Kaybettik!

Yazılımcıların göç etmesinin ana sebepleri arasında düşük maaş ücretleri ve uzun çalışma saatleri olduğu belirtiliyor. Dijitalleşme çok hızlı büyümeye devam ederken şirketlerin bünyesinde barındırdığı yazılımcı sayılarının yanı sıra  yeni yazılımcılara ihtiyaçları da artıyor. YASAD Başkanı Gönül Kamalı’ nın yaptığı açıklamalarda, Avrupa’nın yeni nesil teknoloji alanında iş gücü yetiştirmek konusunda çok zayıf olduğunu ve bunun iş gücü yetiştirebilen diğer ülkeler için bu büyük bir sorun olduğunu aktardı.

Avrupa, iş gücü açıklarını diğer ülkelerden kapatıyor olması vasıtasıyla Türkiye’den yazılımcıların da göçüne ortam oluşturması beraberinde geldi. Geçtiğimiz yıl Türkiye yaklaşık 30 bin yazılımcısını Avrupa’ya göçleri sonucu kaybetti. Bunların başlıca nedenleri uzun çalışma saatleri ve düşük maaşlar olduğu belirtildi. Bu sayının kısa vadede 100 bin olabileceğini belirten Kamalı ” Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun bir yazılımcıyı bin dolara çalıştıramazken, Avrupa ve ABD’den yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2500 dolardan başlıyor. Bu rekabetin içerisinde direnebilmemiz TL bazında mümkün değil.” dedi.

Daha çok yazılımcının göç etmesinin ön görüldüğünü dile getiren Kamalı, “Bakanlığımız yazılımcılarımızı cezbedecek yeni programlar üzerinde çalışıyor.” dedi.

Java ile ilgili yazımıza “BURADAN” ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu