Donanım ve ElektronikTeknoloji

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, istihdamın Yüzde 15’ini azaltacak!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, istihdamın Yüzde 15'ini azaltacağı açıklandı! Peki neden?

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, istihdamın Yüzde 15’ini azaltacak! İşte Detaylar.

Hong Kong gazetesi, bu durumda etkilenen çalışanlar ve yerel Çin medyasının sosyal medya paylaşımlarına alıntılarda bulunarak, Çin’in Weibo, Xiaohongshu ve Maimai gibi sosyal medya platformlarının işten çıkarmalarla ilgili gönderilerle dolup taştığını söyledi.

South China Morning Post’un Salı günü bildirdiğine göre, Çinli Xiaomi Corp akıllı telefon ve internet hizmetleri işinin birkaç biriminden işçi çıkarmaya başladı ve iş gücünü yaklaşık %15 azalttı.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, istihdamın Yüzde 15’ini azaltacak! Peki neden?

Hong Kong gazetesi, etkilenen çalışanlar ve yerel Çin medyasının sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunarak, Çin’in Weibo, Xiaohongshu ve Maimai gibi sosyal medya platformlarının işten çıkarmalarla ilgili gönderilerle dolup taştığını söyledi. Firma yoğun bir işçi çıkarma eylemi içerisinde gibi görünüyor. İşçiler sendikalaşarak bu durumu dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Gazeteye göre, Xiaomi‘nin 30 Eylül itibarıyla 35.314 çalışanı vardı ve  sadece Çin anakarasında 32.000’den fazla çalışanı bulunmaktaydı ancak  alınan son karar, pek çoğu geçen yıl Aralık ayında başlayan bir işe alım seferberliği sırasında şirkete yeni katılan binlerce işçiyi etkileyebilir gibi görünüyor.

Kasım ayında Xiaomi, Çin’in COVID-19 kısıtlamaları ve azalan tüketici talebi nedeniyle üçüncü çeyrek gelirinde %9,7’lik bir düşüş bildirdi. Xiaomi, yaptığı şirket yetkililerinin açıklamasıyla toplam satışlarının yaklaşık %60’ını oluşturan akıllı telefonlardan elde edilen gelirin yıldan yıla %11 düştüğünü aktardılar.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi kasım ayında, Çin’in COVID-19 kısıtlamalarının vurduğu üçüncü çeyrek gelirinde %9,7’lik bir düşüş bildirdi. Bu düşüş ve işten çıkarmalar firma çalışanlarını panik durumuna getirdiği elde edilen bilgiler arasında.

Apple iOS 16.2 ile 2022 yılını tamamladı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu