EğlencePC Oyunları

Epic Games, çocukların kandırılması üzerine hile suçlamaları için 520 milyon dolar ödeyecek!

Epic Games üzerinden ,bazı çocuklar, oyun karakterleri için renkli kıyafetler gibi dijital öğeler satın alırken, ebeveynlerinin kredi kartlarından da yüzlerce dolar kaybettiler.

Epic Games, beş yıl önce Fortnite’ı piyasaya sürdüğünde, video oyunu hızla milyonlarca genç ve çocuk arasında kültürel bir sansasyon haline gelmişti. Kaydolmak ve oyun aracılığıyla yabancılarla oynamaya ve konuşmaya veya metin sohbetine başlamak tüm oyun severlerin hoşuna gitmişti.

Bazı çocuklar, oyun karakterleri için renkli kıyafetler gibi dijital öğeler satın alırken, ebeveynlerinin kredi kartlarından da yüzlerce dolar harcıyorlardı. Bu satın almalar, aksiyon figürleri gibi markalı ürünlerle birlikte, Fortnite’ı 400 milyondan fazla kullanıcısı olan Epic Games için milyar dolarlık bir gişe rekorları kıran bir oyun haline gelmesine zemin hazırladı.

Epic Games, çocukların kandırılması üzerine hile suçlamaları için 520 milyon dolar ödeyecek!

Federal Ticaret Komisyonu Pazartesi günü şirketi çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı bir şekilde toplamakla, genç oyuncuları Fortnite’ta yabancılarla eşleştirerek onlara zarar vermekle ve canlı iletişim sağlarken ayrıca milyonları kandırmak için “karanlık desenler” adı verilen manipülatif teknikler kullanmakla suçladı. Oyuncuların kasıtsız satın almalar yapması şirketi kasılı suçlamalara muhattap kılıyor. Tüm video oyunu endüstrisini uyaran tarihi bir anlaşmada Epic, FTC’nin suçlamalarını çözmek için 520 milyon dolarlık rekor bir para cezası ve para iadesi ödemeyi kabul etti. Şirket olayın büyümemesi için uzlaşmayı tercih ediyor.

Baskılar, ajansın başkanı Lina M. Khan’ın teknoloji endüstrisini düzenlemeye yönelik daha iddialı bir duruş sergileme taahhüdünü yerine getirdiğinin en son göstergesi. Bu ayın başlarında ajans, Microsoft’un popüler Call of Duty serisinin arkasındaki şirket olan Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasını engellemek için dava açtığında video oyun yapımcıları arasındaki konsolidasyonu durdurmak için agresif bir hamle yapmıştı.

Epic Games, yaptığı açıklamada, yıllar boyunca çok sayıda çocuğun mahremiyetini ve satın alma korumasını uyguladığını ve “FTC’nin şikayetlerinde atıfta bulunulan uygulamaların Fortnite’ın çalışma şekli ile olmadığını” açıkladı.

Şirketin FTC ile önerdiği uzlaştırma anlaşmaları, iki ayrı durumda rekor meblağlar içeriyor. Ancak şirket her koşulda anlaşmaya hazır olduğunu açıklıyor.

Epic, bir ebeveynden doğrulanabilir onay almadan Fortnite oynayan 13 yaşından küçük çocuklardan kişisel bilgiler toplayarak, düzenleyicilerin federal bir yasa olan Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlal ettiği yönündeki suçlamalarını gidermek için 275 milyon dolar ödemeyi kabul edeceğini açıkladı.

Buna ek olarak, ajans Pazartesi günü Kuzey Carolina Doğu Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesinde açılan yasal bir şikayette, şirketin ebeveynleri çocuklarının verilerinin silinmesi isteminin “deveye hendek atlatmakla aynı” olduğu bunda zorluk yaşadıklarını ve bazen ebeveynlerin silme taleplerini yerine getirmediğini açıkladılar.

Bu makale ilk olarak The New York Times’da yayınlandıktan sonra bizlere ulaşmıştır.

Call of Duty Modern Warfare 2, Ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu