Donanım ve Elektronik

Apple 2030 Yılı için “Sıfır Karbon” Hedefliyor!

Apple 2030 yılında ürünlerinin sıfır karbon olmasını planlıyor.

Apple 2030 Yılı için “Sıfır Karbon” Hedefliyor! İşte detaylar.

Teknoloji üretimi ve geliştirmesi ile ilgilenen sektör devlerinden Apple şirketi 2017 yılında tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan Apple Park isimli yeni genel merkezi yerleşkesine taşınmıştı. Apple yüzde yüz yenilenebilen enerji kullanımını, binanın çatısına yerleştirdiği 17 megawattlık güneş panelleri ile sağlamaya başlamıştı. Yılın dokuz ayı süresince ısıtma ve soğutma için doğal havalandırma gibi çözümlerden yararlanılması da, genel merkez yerleşkesini verimli ve çevre dostu hale getiren unsurlardan başlıca olanı olmuştu.

Apple 2030 Yılı için “Sıfır Karbon” Hedefliyor!

Apple genel merkez yerleşesinin bu şekilde karbon salınımını sıfırlamayı başarmış olmasıyla, üretim tarafında da aynı şekilde bir başarı elde etmeyi amaçladığını duyurdu. Şirket sadece bazı noktalarda değil üretim ortaklıklarının tamamında aynı başarı seviyesine gelmeyi hedefliyor.

Apple 2030 Yılı için "Sıfır Karbon" Hedefliyor!

Cupertino merkezli şirketin üretim ortakları şu an baktığımızda 13.7 gigawatt yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik kullandıkları bilinmekte. Bunun 2022’ye kıyasla yüzde 30 daha fazla olduğunu da gururla aktarıyorlar. Apple’ın Tedarikçi Temiz Enerji Programı, yalnızca 2022 yılında 17 milyon ton karbondioksit salınımını engellediğini belirtelim. Şunu belirtmemiz gerekir ki bu miktarın yaklaşık 3.8 milyon otomobilin yollardan çekilmesi ile engellenecek bir salınıma eşdeğer.

Apple 2030 yılı itibarı ile piyasaya sunduğu tüm ürünlerinin karbon salınımını sıfırlamayı hedeflediğini açıkladı. Teknolojinin en çok takip edileni olan Apple 2030 yılına kadar olan hedefini diğer şirketler de benimser ise dünyayı daha az yormuş olacaklar. Apple’ ın bu hedefi baz alındığında 28 ülkede 250 tedarikçisi bulunuyor. Hem tedarikçilerini hem üretim ortamlarını yeşil enerji kaynaklarına yönlendiren Apple, toplamda kullandığı yenilenebilir enerji miktarını 20 gigawatt seviyesinin üstüne taşımayı amaçlıyor.

”  Apple iOS 17 ile Denetim Merkezinde Yenilik Yapacak!  “

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu