Donanım ve Elektronik

Watch Ultra 2 ve Apple Watch Serisi 9!

Watch Ultra 2 ve Apple Watch Serisi 9 Apple etkinliğinde karbon nötr olarak tanıtıldı. İşte detaylar!

Teknoloji devi Apple, Apple Watch modellerinden üçünün, kutularında yeni bir yeşil logo bulunan, karbon nötr versiyonları il kullanıcıya sunulacağını duyurdu. Yapılan bu büyük değişikliğin, oldukça etkileyici olduğu söylenebilir. Şirket 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Apple Watch Serisi 9, Watch Ultra 2 ve daha fazlası!

Apple Watch Series 9 , Apple Watch SE ve Apple Watch Ultra 2’nin yeşil etiketli versiyonu, Apple’ın önceki ürünlere dayalı temel tahminlerinden daha düşük emisyonlara sahip olacağı söyleniyor. Apple’ın başkanı Lisa Jackson, kalan emisyonlar için karbon denkleştirmeleri gerçekleştirileceğini duyurdu. Lisa Jackson “Teoride bunu yarın yapabilirdik (denkleştirme hamleleri) ve her şey karbon nötr olurdu, ancak mevcut teknolojiyle (emisyonu) nasıl azaltacağımızı bildiğimiz her şey üzerinde harekete geçtiğimiz konusunda gerçekten açık olmak istedik.” diyor.

Apple Watch Serisi 9 ve Watch Ultra 2!

Şirket önceki açıklamalarında bir saatin hammaddeden son müşteriye teslimatına kadar 33 kg karbon emisyonu yarattığını duyurmuştu. Şimdiki serilerde ise 8,1 kg emisyon olacak şekilde adımlar atılarak minimum düzeye getirmeye çalışılacak. Teknoloji şirketi bir süredir karbon emisyonlarını azaltmaya odaklandı. Standart modeller de dahil olmak üzere tüm yeni saatlerde, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış özel alüminyum, titanyum alaşımları ve yalnızca madenciliği hem iklim hem de insan hakları açısından endişe yaratan bir mineral olan geri dönüştürülmüş kobalt içeren piller tercih ediliyor.

Yani dev tüketim çılgınlığına geri dönüşüm ile olabildiğince çevre dostu bir şekilde müdahale amaçlanıyor. Apple’dan John Ternus bir röportajında, “Bunu kesinlikle gelecekte Apple’ın daha fazla ürününe yaymayı planlıyoruz” dedi. “İleriye doğru ilerledikçe ve bu geri dönüştürülmüş malzeme tedarik zincirlerindeki tedarikçilerle etkileşime girdikçe, genellikle bu konuda onlarla ilk konuşanların biz olduğumuzu görüyoruz.“diyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu