Donanım ve Elektronik

Qualcomm CEO’suna Göre Apple Kendi 5G Modemini Ne Zaman Kullanacak?

Qualcomm CEO’suna göre Apple kendi 5G modemini kullanmaya iPhone 16’yla başlayacak

Qualcomm CEO’suna Göre Apple Kendi 5G Modemini Ne Zaman Kullanacak? İşte detaylar.

Apple devrede olan iPhone’larında kullandığı 5G modemlerini Qualcomm’dan alacağını açıkladı. MWC 2023’te The Wall Street Journal tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’a göre, Apple 5G modem ihtiyacını kendi üretimiyle karşılamaya 2024’te iPhone 16 serisiyle başlayacağını düşündüğünü belirtti.

Qualcomm CEO’suna Göre Apple Kendi 5G Modemini Ne Zaman Kullanacak?

Merkezi Cupertino’da olan şirketin uzun süredir kendi 5G modemini üretmeye çalıştığı bilinmekteydi. Ancak bu çalışmalar teknik zorluklar nedeniyle Apple’ın istediği şekilde ilerleme kaydedemediği açıklananlar arasında yerini almıştı. Apple bu nedenle Qualcomm’un 5G modemlerini kullanmaya devam etmek zorunda kalsa da Qualcomm CEO’su bu durumun daha fazla uzamasını beklemediklerinin altını çiziyor.

Apple’ın 2024’ten itibaren kendi 5G modemini kullanmaya başlayacağını düşündüğünü vurgulayan Cristiano Amon, ihtiyaç duyulması durumunda şirketinin hazır olduğu notunu düşmeyi de ihmal etmedi. Qualcomm CEO’su, “Bizim modemimize ihtiyaç duyarlarsa bizi bulacakları yeri biliyorlar” ifadesini kullanarak konuşmasını tamamladı.Qualcomm CEO’suna Göre Apple Kendi 5G Modemini Ne Zaman Kullanacak?

Qualcomm CEO’sunun açıklamasının zamanlamasının pek çok kişi tarafından garip karşılandığını söylemek gerekir. Çünkü analist Ming-Chi Kuo bir süre önce Apple’ın iPhone 16 serisinde kendi modemini kullanıp kullanmayacağının belirsiz olduğunu dile getirdiği bir içerik paylaşmıştı. Kuo, Apple’ın mmWave ve uydu iletişimiyle ilgili olarak üstesinden gelmesi gereken bazı zorlukları olduğunun da altını çizmişti. Bu zorlukların üstesinden gelinememesi durumunda Apple’ın Qualcomm ile iş birliğini sürdürmesi beklenenler arasında bulunuyor.

Apple 5G modemini ilk kez yeni iPhone SE’de deneyebilir. Kuo yeni iPhone SE‘de şirketin kendi 5G modemini kullanabileceğini belirtse de, bunun için henüz resmi bir tarih ya da açıklama bulunmuyor. Daha öncesinde Apple 5G modem üretimi için Intel’in mobil modem geliştirme birimini satın almıştı.

ZTE Nubia Z50 Ultra Tanıtım Tarihi Belirlendi!

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu