Donanım ve Elektronik

Intel 13. Nesil resmi olarak tanıtıldı!

Intel 13. Nesil resmi olarak tanıtıldı! CES 2023 kapsamında resmen tanıtıldı.

Intel 13. Nesil resmi olarak tanıtıldı! CES 2023 kapsamında resmen tanıtıldı. Intel 2023 yılında masaüstü ürünlerini genişletmek üzere Raptor Lake nesil işlemci grubunun tanıtımını yaptı. Bununla beraber mobil platformlar için 24 çekirdeğe kadar olan modellerinin tanıtımını da yaptı. Yeni CPU’lar, E ve P çekirdekleri ile tanıtılmış olan hibrit mimarisini koruduğu görülüyor.

Bakıldığında 2022 de yapılan lansmanların güncellenmiş hali olan masaüstü bilgisayar ürünleri olarak görülüyor ancak bu sefer tam olarak 16 yeni model piyasaya sürülüyor. Bir süredir beklenen F serisi, hangi modellerin çiplere entegre olmadığıyla alakalı ekran kartlarına bir kısaltma getiriyor olacak.

Intel 13. Nesil için, 24 çekirdekli Core i9-13900: 16 çekirdekli i7-13700; ve i5-13400F gibi daha orta ve giriş seviyeli oyuncu bilgisayarları için iken, daha az talep gören iş makineleri için ideal olan Core i3-10100F öneriliyor. En önemli değişikliklerden bir diğeri ise ısıtma ve tüketim olarak aktarıldı. Verimlilik isteyenler için tanıtılan modeller, 35W ile 65W arasında değişen ve yüksek stres alında 219W’a kadar ulaşabilen TDP barındırıyor. Aynı zamanda yeni ürünler LGA 1700 soket uyumluluğuna sahip olmaya devam edeceği tanıtımda aktarılan bilgiler arasında.

Intel 13. Nesil resmi olarak tanıtıldı! CES 2023 kapsamında resmen tanıtıldı

Intel ve kullanıcıları için en önemli olay Raptor Lake işlemcilerin resmi bir şekilde tanıtılması dersek bu yanlış olmayacaktır. Her biri farklı bir proje türünü içerecek olan toplam dört adet hat tanıtıldı. Bu hatlar HX, H, P, U.

Tanıtımda bahsedildiği üzere Intel Core i9-13980HX dizüstü bilgisayarlar için Intel’in  en hızlı işlemcisi olduğu görülüyor. Tanıtımında dünyanın en hızlı işlemcisi olarak aktarılırken, bu çipin en üst düzey tasarımlar için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bahsedilen bir diğer konu ise N serisinin tanıtımı sırasında eski nesil ürünü olarak bilinen Alder Lake’ ten de bahsedildi. Bu ürün üretimi durdurulmuş olan Celeron ve Pentium ‘un yerini alacağı konuşulanlar arasında.

SAMSUNG Qualcomm İşlemcili Galaxy Book 2 Go!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu