Donanım ve Elektronik

Apple Vision Pro Ekran Yenileme Hızı WWDC 2023’te Açıklandı!

Apple şirketine göre, Apple Vision Pro'daki ekranların yenileme hızı 24 fps olsa da, film izlerken ise 96 Hz'e kadar artırılabilir.

Apple Vision Pro, Apple şirketi tarafından her yıl düzenlenen konferans WWDC 2023’te şirketin ilk karma gerçeklik kulaklığı olarak tanıtıldı. Açılış etkinliği sırasında Apple, yeni kulaklığın kavisli bir alüminyum ve cam gövdeye yerleştirilmiş iki adet yüksek çözünürlüklü mikro-OLED ekrana sahip olduğunu duyurmuştu.

Şirket yeni teknolojik cihazı ile ilgili ayrıntılı özellikleri açıklamamış olsa da, Apple’ın WWDC 2023 oturumlarından birinde Apple Vision Pro’daki ekranlarla ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıktı. Şirketin açıkladığı bilgiye göre kulaklık, 2024’ün başlarında ABD’de satışa sunulmuş olacak.

Apple Vision Pro Ekran Yenileme Hızı WWDC 2023'te Açıklandı!

Apple Vision Pro

VisionOS için uygulama gücünü ve performansını optimize etme konulu bir geliştirici oturumu sırasında şirket, Vision Pro ekranının saniyede 90 kare hızında yenilendiğini açıkladı. Bu, yeni teknolojik başlığın Meta Quest 2 ve HP Reverb G2 gibi rakipleri ile aynı şekilde 90Hz yenileme hızına sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak HTC Vive Pro 2 ve Valve Index gibi bazı VR kulaklıkları Vision Pro’da bahsedilen hızdan çok daha yüksek olan 120Hz ve 144Hz yenileme hızları sunmakta.

Tüm bunların yanı sıra,  Vision Pro’nun diğer tüm VR veya karma gerçeklik başlıklarından daha yüksek çözünürlük sunan ekranlarla donatıldığının altını çizmekte gerekiyor. Teknoloji şirketi WWDC 2023 geliştirici oturumunda, Apple’ın titreşimi azaltma girişimlerinin bir parçası olarak, 24 fps’de film izlemek gibi belirli görevleri gerçekleştirirken kulaklığın yenileme hızının artırılabileceğini duyurdu.

Apple Vision Pro Ekran Yenileme Hızı WWDC 2023'te Açıklandı!

Bu haftanın başlarında, Bloomberg’den Mark Gurman,  Vision Pro için Zeiss reçeteli lenslerin bir çiftinin “en az” 300 ABD Doları ila 600 ABD Doları arasında olacağını tahmin ederek, daha yüksek bir fiyatı gözden çıkarmak gerekebileceğini dile getirmişti. Bu teknolojik devrimin anahtarı olan cihazın meraklıları için fiyatı ise geçtiğimiz gün açıklanmıştı. Vision Pro’nun fiyatı 3.499 $ olarak duyuruldu.

iPadOS 17 ile birlikte iPad USB Webcam’i Destekleyecek!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu