HTML

UX ve UI Nedir? 2 Başlıkta UX ve UI Design!

UX ve UI Nedir? Tasarımcıları ne yaparlar? Nasıl yapılır? Farkları nelerdir?

UX ve UI Nedir? Tasarımcıların alanları nelerdir? Nasıl yapılır? Farkları nelerdir? Bu soruların cevapları için gelin hep birlikte inceleyelim.

UX ve UI Nedir?

UX (User experience), kullanıcı deneyimi anlamına gelirken UI (User Interface) , kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelmektedir. UX Designer’ lar kullanıcı deneyimini arttırmak için tasarımsal elementleri kullanarak çalışırlar ve etkileşim artırmaya yönelik çalışırlar. UI Designer’ lar ise Bir web site de veyahut uygulamada görebildiğiniz her alanı kullanıcı kullanımı ve etkileşimini arttırmak için ikon yerleşim yerleri, sitede kullanılacak renk skalaları gibi etmenler ile ilgilenir ve bu alanda iyileştirme için çalışmaktadırlar. UI Designer’ lar grafik tasarım alanından gelmektedirler.

UX ve UI Nedir?
UX ve UI Nedir?

UX ve UI Farkları Nelerdir?

Peki UX ve UI Tasarımcılığının farkları nelerdir? Her ne kadar iş birliği ile uygulanması gereken bir kavramlar olsa da aslından birbirlerinden farklı iki disiplin olarak karşımıza çıkmakta. İlk fark olarak UX bir sitenin ya da uygulamanın amaçlarıyla ilgileniyorken, UI tamamen görünümü işlevselliğine odaklıdır. Uygulama sürecinde UI ilkelerinin içerisinde tasarım disiplini bulunurken, UX insanı ele almaktadır.  Uygulama sürecinde kullanmış oldukları programlar yine birbirlerinden farklı olarak karşımıza çıkarlar.

UI tasarımcıları Photoshop, Sketch ve XD gibi programlar ile çalışmalarını yürütürken, UX tasarımcıları SmartDraw, Usertesting gibi programlarla çalışırlar.

Nasıl yapılır sorusuna cevap olarak yukarı kısımda bahsedilen programlar aracılığıyla proje süreçleri gerçekleştirmektedirler. Birbirlerini tamamlayan bu iki kavram birbirleri ile bağlı olarak çalışmaları gereken iki dal olarak karşımıza çıkar.

“HTML: Standart Metin İşaretleme Dili” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu