Yapay ZekaTeknoloji

En İyi 5 Yapay Zeka Uygulamaları!

En İyi 5 Yapay Zeka (AI) Uygulamaları Hangileri? Yapay Zeka Nedir?

En iyi 5 yapay zeka uygulamaları!  En iyi yapay zeka uygulamaları hangileridir? Yapay zeka nedir? Bugün bu konu üzerinde inceleme yapacağız!

Yapay zeka uygulaması
Yapay zeka

En İyi 5 Yapay Zeka Uygulamaları Hangileri? Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Teknolojisi ile hayatımıza giren uygulamaları incelemeye alalım.

Günümüzde teknolojinin hayatımızın tam merkezinde olduğunu kabul etmeliyiz. Teknolojinin hayat kolaylaştırıcı pek çok özelliğinden elbette herkes faydalanmakta. Teknolojinin hayatlarımızda olmadığı bir dünyanın varlığını hayal etmek bile artık çok güç. Yapay zeka ile geliştirilen pek çok teknolojik üründen en az bir tanesi ile tanışmış olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Yapay zeka (AI) nedir? Yapay zeka uygulamaları nerelerde kullanılır?

Görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit ederek oluşturulan ve topladıkları bilgilere-verilere  göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. Ses Asistanları, Otonom Araçlar, Siber Güvenlik gibi alanlarda bu teknoloji kullanılmaktadır.

Peki yapay zeka teknolojisiyle hayatımıza giren en iyi 5 uygulama neler bunları biliyor musunuz?

1.Siri  

Siri’yi duymayanınız kalmamıştır Siri yapay zeka ile geliştirilen uygulamalardan en bilineni demek yanlış olmaz. Apple firmasının sanal asistanı Siri, reklama ihtiyaç bile duymayan en popüler uygulama olma başarısını hala elinde tutuyor.

Siri, İOS, İpadOS, gibi Apple platformlarının uygulama asistanıdır.

2. Google Assistant

2016 yılında hayatımıza giren Google’ ın kişisel asistanı, yapay zeka destekli başarılı bir uygulamadır. Bu uygulamayı Siri’ den ayıran özelliği ise Siri sadece Apple ürünleri için hazırlanmış bir uygulama iken Google anlaşmalı olduğu şirketlerin ürünleri ile bu uygulamayı kullanıma açıyor yani pek çok çeşitli cihazda Google Asistan kullanabiliyor.

3. Cortana

2014 yılında hayatımıza Microsoft ile  Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile sistemi, Microsoft Band ve Microsoft Band 2, Windows Karma Gerçeklik için geliştirilen ve Windows 10, iOS, Android, Amazon Alexa’da olan bir akıllı kişisel asistandır. Cortana, cihazlarınızda ve diğer Microsoft hizmetlerinde çalışan bulut tabanlı kişisel yardımcıdır. Belirli bölgelerde ve dillerde kullanıma sunuluyor.

4.Alexa

Alexa, Amazon tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli sanal asistandır. Kullanıcılarına sesli etkileşim, müzik açma, soru cevaplama gibi çok sayıda hizmet sunar.  İlk olarak Amazon Echo ve Amazon Lab126 tarafından geliştirilen akıllı hoparlör Amazon Echo Dot’ta kullanılmıştır. Ancak şu an Android , İOS gibi çeşitli platformlarda kullanıma açıktır.

5.Hound

Hound, yapay zeka destekli bir sesli asistandır. Hem Android hem de iOS’ta kullanılabilmektedir. Herhangi bir düğmeye basmadan ses aracılığı ile hava durumu, arama, mesaj, uçuş kontrolü, adres ve otel arama gibi konularda yardımcı olan Hound, istenilen verileri kullanıcının Google’ da aratmak için yazmasından daha hızlı sonuca ulaşmasını sağlar.

Beyin Dalgalarını Okuyabilen Yapay Zekâ Geliştirildi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu