İş TeknolojileriTeknoloji

Scooter Kiralama Şirketi Martı Globalleşiyor!

Martı'nın hizmete girmesiyle başlayan Türkiye'deki serüven ile beraber pazarda şu anda birçok marka faaliyet gösteriyor ve elektrikli scooter kiralama, milyonlarca kişiye ulaşmış durumda.

Martı, Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından kurulan, şu anda sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir, Ordu ve Gaziantep illerinde hizmet veren, belirli ücret karşılığında scooter kiralamanıza yarayan bir girişim.

Sistem, faaliyetlerine 2019 yılında başladı ve yalnızca İstanbul ilinde hizmet veriyordu. Daha sonra, 2020’de Ankara’ya da hizmet vermeye başlayarak, başka şehirlerde de büyüme gösterdi.

Martı, elektrikli scooter kiralama ve mikromobilite pazarı 2 yıllık süreci sonunda oldukça popüler ve güncel ücreti, açılış 1,99 TL, her bir dakikası 2,99 TL, saatliği 163,39 TL olacak şekilde fiyatlandırılıyor.

Martı scooter
Martı scooter

Martı’nın hizmete girmesiyle başlayan Türkiye‘deki serüven ile beraber pazarda şu anda birçok marka faaliyet gösteriyor ve elektrikli scooter kiralama, milyonlarca kişiye ulaşmış durumda.

Peki bu girişim neden bu kadar popüler oldu?

Bence, Martı ve diğer markaların scooterlarının bu kadar çok kişiye ulaşmasının en büyük sebeplerinden biri; scooterların her köşe başında ve kolayca ulaşılabiliyor olması. Scooterları, mobil uygulamasını indirdikten ve kodu okuttuktan sonra hemen kullanılabiliyor olmak, büyük avantaj ve zamandan tasarruf sağlıyor.

İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu ve taksi bulmanın çok zorlaştığı yerlerde, scooter kiralamak hem çok pratik hem çok hızlı hem de park yeri sorununun ortadan kalktığı bir yöntem.

Ayrıca elektrikli olması, karbon salınımını azaltarak daha çevreci bir çözüme katkı sağlıyor.

Şirketin kurucu ortaklarına göre başarılı olmasının en büyük sebebi; yazılımcılardan, scooter bakımından sorumlu personele ve teknik ekiplerine kadar bilgili ve dinamik kişilerle beraber doğru ekibi kurabilmiş olmak. Ayrıca şirket, kullanıcı görüş ve deneyimlerine çok önem veriyor.

Girişim, Temmuz 2020’de 212 ve Wamda Capital‘dan 25 milyon dolar yatırım ve Haziran 2021’de Actera ve EBRD‘den aldığı seri B yatırımı alarak, daha fazla şehire hizmet vermeyi ve globale açılmayı hedefliyor.

Martı Şirketi bugün itibariyle globale açılma hayallerini gerçekleştiriyor.

Gelen bilgiler doğrultusunda Martı, New York borsasında listelenebilmek için Special Purpose Acquisition Companies (SPAC) anlaşması yapmaya hazırlanıyor. Anlaşma, borsada listeli olan firmanın daha büyük bir firmayla birleşmesi ve halka arz olmasını sağlıyor.

Martı, Galata Acquisition (GLTA) işe birleşerek halka arz olacak ve şirket, Türkiye’de SPAC anlaşması yapan ilk şirket olacak. Elde edilecek gelir ise, filonun büyütülmesi ve operasyonların genişletilmesi için kullanılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu