İş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Hyundai ve Rolls-Royce’dan Elektrikli Uçan Araba!

Güney Kore merkezli büyük otomobil şirketi Hyundai ve İngiliz lüks araç üreticisi Rolls-Royce iş birliğine gidiyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Hyundai, Urban Air Mobility Division teknolojisiyle gündeme gelmişti. Şirket, gelecekte insanları zaman ve mesafe kısıtlamalarından kurtarmayı, günlük yaşamlarına daha fazla fırsat katmalarını sağlamayı hedefliyor.

Uber ile yaptığı iş birliğiyle uçan Kişisel Hava Araçları (UAM) ile kentsel ulaşıma büyük katkılarda bulunmuştu. Diğer dev teknoloji firmaları gibi Hyundai de geleceğin teknolojisi uçan araç teknolojisine oldukça ilgili davranıyor. Şirket, bu yönde kurduğu departmanın başına NASA mühendisi Dr. Jaiwon Shin’i geçirerek titizlikle çalışmalarını yürütüyor.

Hyundai ayrıca dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022‘de kişisel hava aracının da (Personal Air Vehicle PAV) tanıtımı yapıp görücüye çıkarmıştı. CES 2022 tanıdık geldiği üzere Togg‘un da ilk uluslararası gösterimi bu fuarda yapılmıştı.

Hyundai, daha sonra kurulan Supernal şirketi üzerinden çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini açıkladı.

Hyundai’nin önemli ortağı Rolls-Royce ise Hyundai şirketine oranla uçan araçlarda çok daha tecrübeli.

Rolls-Royce
Rolls-Royce

Lüks araç üreticisinin uçan taksi projesi bu yılın Nisan ayında onay aldı ve firma, uçan taksilerini 2024 yılında piyasayı sürmeyi hedefliyor. Rolls-Royce’un VA-X4 isimli uçan taksisi 4 yolcu taşıma kapasitesi ve 320 km/s hızla yolculuk edecek. American Airlines, Avolon, Virgin Atlantic, Iberojet ve Bristow gibi havayolları şirketleri uçan taksiyi filolarına katmayı planlıyor. Ayrıca araç, çevre dostu olarak elektrikli tasarlandı.

Yeni iş birliğiyle birlikte ikili, geleceğin hava araçlarını yapmak için bilgi paylaşımında bulunacak. Bu ortaklığın elektrikli uçan araba teknolojisine ve hayallerimizdeki fütüristik teknolojiye büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

İkili, 2025 yılına kadar ortak yakıt hücreli elektrikli uçak gösterimini yapmayı planlıyor.

Jetgiller
Jetgiller

Şu ana kadar yalnızca filmlerde gördüğümüz, Jetgiller’den çokça özendiğimiz uçan araba teknolojileri bizi ileriki yıllarda büyüleyeceğe benziyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu