Donanım ve Elektronik

TSMC 3nm Çipleri Apple’a Gidiyor!

TSMC 3nm çiplerinin neredeyse tamamı Apple şirketi tarafından alınıyor.

TSMC 3nm çiplerinin alıcısı belli oldu, Apple! İşte detaylar.

Gün içerisinde Tayvan kaynaklı yayınlanmış olan bir habere göre, teknoloji şirketi Apple TSMC tarafından bu yıl içerisinde üretimi gerçekleşmiş 3nm çiplerin büyük bir kısmını alacak. Yayınlanmış olan haberde TSMC’nin bu yıl ürettiği ve üreteceği 3nm çiplerin yüzde doksanını teknoloji devi Apple tarafından alınacağını aktardı. Alınan çiplerin şirket tarafından yeni üretilecek olan MacBook, iPhone ve iPad’lere yerleştirileceği söyleniyor.

TSMC 3nm Çipleri Apple’a Gidiyor!

Şirketin alacağı çiplerin hem A17 hem de M3’ün TSMC 3nm ile üretileceği daha önce açıklanmıştı. Bunun yanı sıra şirketin 3nm çip siparişleri ile ilgili haberler 2020 yılına kadar uzanıyor. Yani aslında Apple’ın bu hamlesinin yeni bir adım olmadığı uzun süredir planladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca çiplerin ilk kullanacağı cihazların ise iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max olması beklenmekte.

TSMC 3nm

Peki 3nm çipler Apple cihazlarında ne işe yarayacak? Kullanılan bu çipler sayesinde A17 işlemcisinin performansında yüzde 15, verimliliğinde yüzde 35 oranında bir iyileşmenin olacağı öngörülmekte. Apple şirketinin bu hamlesi sonrası aslında pek masum sayılmaz. Çünkü sağlanan anlaşma sonrası TSMC’nin üretim kapasitesinin çoğu Apple şirketine rezerve edilmiş oldu.

Bu da Qualcomm, Samsung ve MediaTek gibi şirketler kalan yüzde 10 için yoğun bir mücadele içine girecek. Aynı zamanda üretimin yüzde 90’ının alınması sonrası 3nm çiplerin Android cihazlarda kullanılması ve piyasada diğer şirketlerin rekabet etmesi ihtimalinin azalacağı anlamına geldiğini de dipnot olarak ekleyelim.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus Kamerası Hakkında Yeni Bilgi Aktarıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu