Donanım ve Elektronik

Intel, Thunderbolt 5 Tanıtıldı!

Intel, Thunderbolt 5'te yeni bir PAM-3 sinyal teknolojisi kullandı. İşte detaylar!

Thunderbolt 5, Intel’in yeni nesil harici konektörü olarak tanıtımı yapıldı. Bu konektör içerik oluşturucuları ve oyuncuları için denilebilir. Bunun nedeni 80 Gbps hızında veri aktarabiliyor. Tüm bunların yanı sıra üç yıllık Thunderbolt 4’ten üç kat daha fazla, yani 120 Gbps’ye kadar bant genişliği sunacağını iddia ediyor. Bu konektöre sahip akıllı cihazlar 2024 yılında piyasaya çıkabilir.

Thunderbolt 5 Tanıtıldı!

Intel, Thunderbolt5‘i duyurdu. Bandwidth Boost modunda iddialara göre 120Gbps hızına kadar veri aktarabilecek. Intel, hızı artırmak için Thunderbolt5’te yeni bir PAM-3 sinyal teknolojisini kullanmayı tercih etti.  Şirketin belirttiği üzere 80 Gbps çift yönlü veri hızı servis edecek. Bu da kullanıcılarının monitörlere iki adede kadar 8K ekran bağlamasına olanak verecek.

Intel, Thunderbolt 5 Tanıtıldı!

Bahsedilenlere göre Thunderbolt5, USB4 v2 özelliklerini içermekte. Tüm bunların yanı sıra performansta en hızlı depolama ve harici grafikler için PCI Express veri çıkışını iki katına çıkaracağı söylentisi bulunuyor. Ayrıca önceki versiyonları ile de tamamen uyumlu olduğunu dipnot olarak eklemekte fayda var. Intel istemci bağlantı bölümü genel müdürü Jason Ziller,

Thunderbolt 5, bilgisayarları monitörlere, bağlantı istasyonlarına, depolama birimlerine ve daha fazlasına bağlamak için sektör lideri performans ve yetenek sağlayacak. Intel, kablolu bağlantı çözümlerinde liderlik geleneğimizi sürdürmekten heyecan duyuyor“, diyor. “Thunderbolt artık mobil bilgisayarlarda bağlantı için ana bağlantı noktasıdır ve yeni nesil performansı sunar. Thunderbolt 5, en talepkar kullanıcılar için daha da fazla yetenek sağlayacak” diyerek konuşmasını tamamlıyor.

Fransa iPhone 12 Radyasyon Testi ile ilgili Açıklama Bekliyor!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu