Donanım ve Elektronik

RTX A6000 Profesyoneller İçin Ekran Kartı!

RTX A6000 “Ada” Ekran Kartı Piyasaya Çıkarıldı!

RTX A6000 Profesyoneller İçin “Ada” Ekran Kartı Piyasaya Çıkarıldı! İşte detaylar.

NVIDIA, GeForce model ekran kartları dışında profesyoneller için de farklı kartlar tasarlamaya devam ediyor. Bu kartlara örnek olarak verebileceğimiz yakın zamanda piyasaya çıkarılan Ampere mimarili RTX A2000’ i inceleyebilirsiniz. Şimdide ekran kartı üretim devi olan NVIDIA ekibi piyasaya çıkaracağı en yeni Ada Lovelace mimarisine sahip RTX A6000 ekran kartını piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni kartları olan RTX A6000 Ada Generation, tamamıyla Ampere mimarili RTX A6000 modelinin yerine çıkarılacak. İsimlendirmesi biraz akıl karıştırıcı olsa dahi olay tamamı ile iş istasyonlarına yönelik olarak çıkacak bu yeni modelin daha fazla CUDA çekirdeğine sahip olması hem de bellek hızı daha yüksek olarak kullanıcıların karşısına çıkması diyebiliriz. Şirketin GeForce ailesinde olduğu gibi GDDR6X teknolojisi bu yeni seride kullanılmıyor olsa bile RTX 4090’ın iki katına sahip olacağı 48GB’lık bir bellek kapasitesi kullanıcılarına sunacak.

RTX A6000 Profesyoneller İçin Ekran Kartı!

Şirketin yeni çıkartacağı kart, 18.176 çekirdek taşımakta olan AD102 GPU’ ya sahip olarak hazırlanmış. Bu da şu şekilde açıklanabilir “İçerisinde bulunan CUDA çekirdeklerin sayısı RTX 4090 modeline göre yüzde 11 daha fazla.”. 142 SM’nin her ikisi de devre dışı bırakılmış. Bu noktada da AD102 GPU’ nun tam yapılandırılması kullanılmadığını anlıyoruz.

NVIDIA içerisinde bulunan bellekler ECC (hata düzeltme) desteği ile 20 Gb/sn hıza ulaşabilmekte. Bu hızı anlaşılır kılmak adına bir önceki nesli olarak karşımıza çıkan A6000 modelinde 16 Gb/sn hıza erişiyordu yani aralarında tamı tamına yüzde 25’lik bir fark bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra çıkacak olan yeni model 960 Gb/sn bant genişliğine sahip. Kart 300W güç sınırına sahip olmasının yanı sıra yeni PC’ler ile Gen5 16 pinli güç konektörü ile çalışmakta olduğu verilen bilgiler arasında yerini alıyor.

Bu yeni modelin fiyatlandırması ise Ampere modeline göre yüzde 46’lık bir artış gösteriyor. Yeni ekran kartı RTX A6000 Ada modeli 6.800 dolar gibi bir fiyatla listelenecek.

OnePlus Pad Tablete ilk Bakış! 11.6 inçlik ekranıyla OnePlus Pad!” İçeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu