Donanım ve ElektronikTeknoloji

IPhone 14 ile 7 Eylül’de Tanışıyoruz!

Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar geliştiren teknoloji devi Apple, en popüler ürünü iPhone 14 için lansman tarihini açıkladı. Apple’ın, yeni telefonları için bazı önemli güncellemeler olması sebebiyle, iPhone 13 modellerinden çok önce, 14 hakkında söylentiler duyulmuştu.

Merakla beklenen ürünler ile 7 Eylül tarihinde tanışacağız.

Teknoloji devinin, yeni iPhone’lar başta olmak üzere, ürünlerini önümüzdeki ay tanıtacağı herkes tarafından tahmin ediliyordu çünkü şirket, ürünlerini genelde Eylül ayında çıkarıyor.

Apple’ın akıllı saati ve telefonlarının, 7 Eylül tarihinde, Türkiye saati ile 20.00’da tanıtımı yapılacak. Etkinlik fiziksel olarak, Apple Park kampüsünde bulunan Steve Jobs Theatre‘da gerçekleşecek.

Öncelikle Apple, kullanıcılar arasında çok popüler olmadığı ve tutulmadığı gerekçesiyle, 5.4 inçlik iPhone Mini’yi kaldırıyor. Mini satışlarının az olması sebebiyle, şirket modellerinde daha büyük boyutlara odaklanmayı planlıyordu.

Duyduğumuz söylentilere göre, iPhone’un modelleri arasındaki boyut farkları gözle görülebilir şekilde arttırılacaktı. Ayrıca, müşteri seçimi kolaylaşsın diye, özelliklerde bazı keskin farklar olacaktı.

IPhone 14
IPhone 14

IPhone 14 ayrıntılarına biraz daha göz atalım.

Lansmanda, 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone 14 Pro ve 6.7 inç iPhone, 6.7 inç iPhone Pro Max göreceğiz ve iPhone Mini tahmin edildiği gibi yok.

Son birkaç yıldır, telefonların ön tarafında Face ID için gerekli tüm ekipmanı barındıran bir çentik bulunuyor, ancak bu durum, iPhone 14 modelinde değişiklik gösteriyor. Bazı söylentilere göre, çentik yerine delikli ekran olacak fakat bu durum yalnızca iPhone Pro modellerde geçerli. Standart modellerde yine çentik bulunacak.

48 megapiksel çözünürlük sunacak müthiş bir ön kameraya sahip olması beklenen Pro modellerde, iddiaların gerçekleşmesi takdirde, standart 12 megapiksellik kamera 4 kat arttırılmış olacak.

iPhone 14 ve iPhone 14 Max modelleri, hali hazırda 13 modellerinde de olan Apple A15 Bionic işlemciden güç alırken, Pro modeller Apple A16 Bionic işlemciden güç alacak.

IPhone 14 ve IPhone 13 karşılaştırma
IPhone 14 ve IPhone 13 karşılaştırma

Yeni modellerde ekstra bir tasarım değişikliği beklenmiyor. Paslanmaz çelik çerçeveler yerine, titanyum çerçeveler kullanılabilir ve mikrofon ızgaraları ve hoparlör kısımlarında minik değişiklikler olabilir. Ultra Geniş kamerada iyileştirmeler olacağı kesin ve şirketin, daha fazla optik yakınlaştırmaya izin veren bir “periskop” lensi tanıtma söylentileri de mevcut.

Dediğimiz gibi, müşterilerin seçimini kolaylaştırması açısından, Pro ve standart modellerde belirgin özellik ve fiyat farkları olabilir. Pro modellerde olabilecek 48 megapiksel kamera ve 8k video kayıt özelliği, standart modellerde olmayabilir.

Apple Watch Series 8
Apple Watch Series 8

Şirketin çokça kurtarma haberine konu olan Apple Watch serisinin yeni modeli Apple Watch Series 8‘de, düşük güç modu, daha uzun pil ömrü ve araba kazalarını algılama gibi özellikleri olacağı tahmin ediliyor. Merakla beklediğimiz ürünlerle, 7 Eylül tarihinde tanışacağız.

Apple Far Out etkinliği
Apple Far Out etkinliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu