Donanım ve Elektronik

AMD’nin RDNA 4 ekran kartları performansı belli oldu!

AMD’nin RDNA 4 mimarili ekran kartlarının performansı Radeon RX 7900 XTX'ten daha yavaş olabilir. İşte detaylar!

AMD‘nin yeni nesil RDNA 4 “Radeon RX 8000” GPU’ları ve performans detayları ortaya çıktı. Aktarılana göre RDNA 4 tabanlı tepe model yeni nesil ekran kartları halihazırda piyasada bulunan Radeon RX 7900 XTX kadar güçlü olmayacak.

RDNA 4 kartların performansı beklentiyi karşılamayabilir!

En güçlü RDNA 4 GPU kalıbı olduğu iddia edilen Navi 48 GPU’sunun Radeon RX 7900 XTX’te kullanılan üst düzey Navi 31 kalıbından daha yavaş olduğu ancak Radeon RX 7900 GRE’de bulunan eksitilmiş versiyondan daha hızlı olduğuna dair bazı söylentiler ortaya çıktı. Orta seviyeye hitap eden ve muhtemelen Radeon RX 8600 XT modelinde göreceğimiz Navi 44, Radeon RX 7600 XT’den daha hızlı ancak Radeon RX 7700 XT’den daha yavaş olacağını söyleyebiliriz. Bu durumda kart GeForce RTX 4060 Ti ile hemen hemen aynı olacak.

amd-rdna-4

Kart için dile getirilen “yavaş” veya “güçsüz” söylemi oyun performansına mı yoksa donanım gücüne mi dayandığı kesin olarak belli değil. AMD, ilk nesil RDNA ailesinde olduğu gibi kendisini üst seviyede değil daha ana akım alanda konumlandırmaya çalışıyor. RDNA4 GPU’larla ilgili sınırlı ayrıntı mevcut olsa da, yeni neslin 28/32 Gbps kalıplarda ve 16Gb (modül başına 2 GB VRAM) ile gelecek GDDR7 bellek desteğine sahip olması bekleniyor.

Galaxy Z Fold 6 Ultra Sınırlı Sayıda!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu