Teknoloji

Egzozlu Elektrikli Araba: Dodge Charger Daytona SRT 800V!

Dodge, ikonik Amerikan kas arabasının elektrikli versiyonu Dodge Charger Daytona SRT’yi tanıttı.

Horace Dodge ve John Dodge kardeşler tarafından kurulan ABD merkezli otomobil firması Dodge, bir süredir elektrikli bir kas arabası üretme potansiyeliyle gündem oluyor.

Şirketin en popüler, kas arabası diye tanımladığı model ”Charger”ın elektrikli modeli, yapılan etkinlikte tanıtıldı. Dodge Charger Daytona SRT, tasarım açısından orijinal Charger ile tamamen aynı.

Dodge Charger “Banshee”, motor barındırmayan sadece akü ile çalışan, tamamen elektrikli bir kas arabası ve bahsi geçen araç, 800V özel bir motor sisteminden ve elektrikli dört tekerlekten çekiş gücü alıyor. “eRupt” adı verilen şanzıman ile kullanılan otomobilin elektrikli olduğu anlaşılmayacak.

Firma, Hemi, Hellcat ve Redeye gibi yüksek beygir gücüne sahip markalar ile aynı performansı göstermeyi hedefliyor.

Dodge Charger Daytona SRT
Dodge Charger Daytona SRT

Üstelik eDodge Charger Daytona SRT’de bir egzoz sistemi bulunuyor.

Bahsettiğimiz beygir gücünde, otomobilin çıkaracağı sesi tahmin ediyorsunuzdur. Aslında Charger modelinden, egzoz sesine biraz aşinayız. Mühendisler elektrikli arabada, ”Fratzonic Chambered Exhaust” ismini verdikleri egzoz sistemi sayesinde sesi korumayı başarmış.

Bahsettiğimiz Fratzonic egzoz, 126 dB’ye kadar ses üretebilir. Dodge, korumasız kulaklara anında zarar verebilecek 120 dB eşiğinin üzerinde.

Dodge Charger Daytona SRT’nin dış tasarımına baktığımızda, aerodinamik için tasarlanmış kaput, gövdeye gömülü şık kapı kolları, ince yan aynalar ve LED aydınlatmaları ile oldukça şık gözüküyor ve kendine hayran bırakıyor.

İç tasarıma baktığımızda, tasarım olarak konsept otomobillerden farklı bir şey görünmüyor fakat araç, standart olan geniş orta ekrana, hafif koltuklara, dokunmatik direksiyon tuşlarına ve panoramik cam tavana sahip.

Araç, şu an için sadece konsept olarak yayınlandı ve şirket tarafından üretim taahhütü henüz verilmedi.

Şirketin, elektrikli araç üretimi hakkında 2024 yılını hedeflediği yorumları göz önüne alındığında, nihai ürünün bu konsepte benzer bir biçim alacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu