Yeni TeknolojilerDonanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknoloji

JetRacer: Zapata’dan Yeni Kişisel Hava Aracı!

Ünlü Mucit Franky Zapata, geliştirdiği yeni kişisel hava aracı JetRacer ile Karşımıza çıktı.

Flyboard ve Flyboard Air’in mucidi ve Zapata Racing‘in kurucusu, eski jet ski dünya şampiyonu Franky Zapata, yeni tek kişilik VTOL aracı ile karşımıza çıktı.

Hem askeri hem de sivil kullanıma sunulacak aracın yüksek irtifa ve yüksek hıza çıkma gibi hayal gücünü zorlayan bazı özellikleri bulunuyor.

Ünlü Fransız mucit, geliştirdiği hava araçları ile yaptığı gösterilerle sık sık gündeme geliyordu. Mucidin, doğduğu Fransa’da önemli bir gün olarak kabul edilen Bastille Günü’nde de birçok ses getiren gösterisi bulunuyor. Kendi geliştirdiği Flyboard Air ile uçtuğu ve elinde silah bulundurduğu gösteri ile uçan asker hayaline de gönderme yapıyor.

JetRacer
JetRacer

Zapata bu sefer, geliştirdiği Jetracer ile 250 km hıza kadar çıkabiliyor.

Küçük türbin teknolojisi tabanını temel alan bu araç, teknolojiyi yeni bir yöne götürecek gibi görünüyor. 10 adet mikrojet türbini tarafından kaldırılan aracın, tek kişilik bir karbon fiber koltuğu bulunuyor.

Aracın hızlı tepki vermesi ve çevik olması amaçlanarak, araçtaki jetlerin her birinin altında bir tür itme vektörü düzeneği kurulmuş. Ayrıca araç, 200 km’ye kadar ağırlık taşıyabiliyor.

JetRacer
JetRacer

Hafif, modüler bir şasi üzerine inşa edilmiş, yüksek manevra kabiliyeti sunacak dikey kalkış ve iniş (VTOL) aracı 10000 ft yükseliğe kadar çıkabiliyor. Aracın kanatları, yalnızca dikey itme ile uçmak için değil, hızlı yatay uçuş için de tasarlandı.

Zapata, yaptığı tasarım ve geliştirmeler ile herkesin aklında güzel bir iz bırakmış oldu.

Jetracer’ın yayınlanan tanıtım videosu;

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu