Bilgi TeknolojileriDonanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknolojiYapay ZekaYeni Teknolojiler

Dojo: Tesla’nın Süper Bilgisayarı!

Elektrikli araç tasarlayan ve üreten teknoloji devi şirket Tesla, geçen yıl düzenlenen Tesla AI Day etkinliğinde ”Dojo” süper bilgisayarını tanıtmıştı.

Öncelikle Dojo, yapay zekâ derin sinir ağları ile Machine Learning dediğimiz makine öğrenimi algoritmalarını yönetmek için geliştirilmiş bir süper bilgisayar.

Makine öğrenimi, sistemlerden verilerin öğrenebileceği ve minimum insan müdahalesi ile kararlar alabilmesi fikrine dayalı, otomatik analitik model oluşturma veri analizi yöntemidir.

Yapay zekâ, insan yeteneklerini taklit eden, yüksek teknoloji içeren bir alan olsa da, makine öğrenimi, bir makineye nasıl öğreneceğini öğreten bir yapay zekâ dalıdır.

Tesla’ya göre süper bilgisayar Dojo, GPU sayısını da baz alarak dünyada yedinci sırada yer alıyor.

Tesla, teknoloji şirketi olarak, otonom sürüş özelliği için yapay zekâdan yararlanıyor. Otonom sürüşü daha iyi hale getirmek için şirket, milyonlarca video verisi üzerinden eğitilmiş sinir ağlarını kullanıyor.

Ne kadar fazla veri elde ederseniz, yapay zekâ o kadar iyi çalışıyor.

Günlük olarak güncellenen milyonlarca veri üzerinden yapay zekâyı eğitmek ve ona öğretmek için fazla sayıda bilgisayar gerekir. Şirket, bu sebeple daha maliyetli ve daha verimli olacağını düşündüğü Dojo süper bilgisayarı üretti.

Dojo, ilk olarak 2919 yılında süper güçlü eğitim bilgisayarı olarak tanıtılmıştı. 

Halka açık bilgi ve verileri yapay zekâ üzerinde kullandığınızda hata yapabilir ve olması gerektiği gibi çalışmayabiliyor. Söz konusu süper bilgisayar, hataları not ediyor ve minimum insan müdahalesi ile iyileştiriyor. Yani Dojo, şirketin kullandığı yapay zekâya güç veren sinir ağlarını eğitmek için kullanılıyor.

Tesla Dojo süper bilgisayar
Tesla Dojo süper bilgisayar

Yapay zekânın verimli bir şekilde eğitilme şeklini geliştirmeye yardımcı olan Dojo yenilendi.

Bahsi geçen süper bilgisayara, %28’lik bir GPU artışı yapıldı ve 1600 adet yeni ekran kartı eklendi.

Geçtiğimiz günlerde, şirketin yapay zekâ ve otopilot lideri bir tweet attı.

Nvidia tarafından oluşturulan A100 GPU‘lar, 80 GB grafik belleğine ve saniyede 2 TB bellek bank genişliğine sahiptir. Son yükseltme ile şirket, sisteme 1600 GPU daha ekleyerek, Nvidia A100 GPU sayısını 7360’a çıkardı.

Özellikle, otonom sürüş teknolojisine büyük katlılar sağlayan süper bilgisayar, GPU sayısına bakıldığında dünyada 7. sırada bulunuyor ve şirket, %28’lik büyümenin devam edeceğini söylüyor.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu