Yeni TeknolojilerDonanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknoloji

Flying Tiger: Volkswagen’dan Yeni Uçan Araç!

Hayallerimizdeki uçan araçları gökyüzünde görmemize az bir zaman kalmışken Volkswagen, Flying Tiger isimli uçan aracın tanıtımı yaptı.

Otomobil üretim devi Volkswagen, 1937 yılında Berlin, Almanya’da kuruldu. Markanın ismi Almanca’da ”halkın arabası” anlamına geliyor.

Geçtiğimiz 85 yılın sonunda Volkswagen, yeni uçan aracının tanıtımını yaptı. Gelişen araç teknolojisi bize nereden nereye dedirtiyor.

Tanıtılan ilk elektrikli hava aracının prototipinde, bagaj ile beraber 4 yolcu kapasitesi bulunuyor ve tamamen otonom olacak aracın, 200 km kadar uçuş menzili olacağı aktarılıyor. Aracın, kullanıcılarını Çin’de şehirler arası taşıması planlanıyor.

Volkswagen, bu adım ile birlikte uçan taksi sektörüne adım atmış oluyor.

Elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı (eVTOL) dediğimiz kavram, diğer markaların da yaptığı uçan hava araç projeleri ile beraber, hayatımıza girmeye başladı.

Hayallerimizdeki uçan araçları gökyüzünde görmemize az bir zaman kalmışken, şirketin Çin’deki ayağı olan Volkswagen Group China, ”Flying Tiger” adını da verdikleri V.MO adlı aracın, tanıtımı yaptı.

Flying Tiger
Flying Tiger

Flying Tiger, Çin’de tanıtılması ile beraber, Çin’e özel Kaplan Yılı’nda tanıtıldı. Tanıtımda verilen bilgilere göre uçak, 11,2 metre uzunluğunda ve 10,6 metre genişliğinde ve siyah ve altın renkleriyle yapılmış tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca uçak, gücünü dikey kalkış için sekiz yatay rotor ve uçuş için iki adet dikey arka iticiden alacak.

Uçan taksi olarak nitelendirdiğimiz elektrikli aracın Volkswagen ile iş birliği yapan firmaları arasında, İngiltere tasarım firması Tangerine ve Çin havacılık firması Sunward bulunuyor.

Otomobil üretim devi şirket, tanıtılan mevcut model ile yıl içinde birkaç deneme uçuşu yapmayı planlıyor. Prototip geliştirildikçe, 2023 yazı sonuna kadar daha kapsamlı deneme uçuşları yapılması düşünülüyor. Modelin, piyasaya ne zaman sürüleceği henüz bilinmiyor.

Volkswagen Group China’nın CEO’su Stephan Wöllenstein; “Bu pilot proje sayesinde, teknoloji meraklısı Çinli müşterilerimizin ihtiyaçlarına hizmet edecek birinci sınıf bir ürün geliştirdik. Bu, Volkswagen’in uzun süredir devam eden ince mühendisliğini, tasarım ve yenilikçi özelliklerini bir sonraki seviyeye taşıyor. V.MO, şehir içi hava taşımacılığına yönelik heyecan verici yolculuğumuzun ilk kilometre taşıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Flying Tiger
Flying Tiger

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu