Yapay ZekaTeknoloji

Yapay Zekâ DALL·E Yeni Özelliğini Duyurdu!

DALL·E bilindiği üzere, yapay zekâ desteği ile metin öbekleri üzerinden görseller yaratıyor. Oldukça sade bir kullanıma sahip olan servisi kullanmak için, elde etmek istediğiniz görsellere uyan belirli metinler tanımlamaktı. DALL·E ismi, ünlü ressam Salvador Dali ile Pixar’ın sevilen karakteri WALL·E‘den geliyor.

Geçtiğimiz dönemde DALL·E, orijinal sistemde daha yüksek çözünürlüklü ve daha az gecikme süresi olan yeni sürümü DALL·E 2’yi karşımıza çıkarmıştı. Yapay zekâya özellikler gelir ve gelişirken, bir yenisi daha eklendi.

Tabloların çerçeve dışında kalan alanı görebileceğimiz, yeni özellik geliyor.

Aslında, yapay zekâ desteğiyle metin-görsel endeksli birçok model ve servis bulunuyor. Fakat, içlerinde en popülerinin açık ara dall-e olduğunu söyleyebiliriz. Diğer modellerden ayıran ”varyasyonlar” özelliği sayesinde, servise görsel yükleyebiliyor ve benzer bir dizi varyasyon oluşturulabiliyorsunuz. Ayrıca, iki görseli karşılaştırarak iki görselden de detaylar barındıran, yeni bir görsel oluşturabilirsiniz.

Yeni özelliğin, ayrı bir eğlencesi bulunuyor çünkü özellikle sanat meraklıları için, ünlü tabloların etrafında ne olduğu bazen merak ediliyor. Mesela, İnci Küpeli Kız resmedilirken, etrafında ne vardı? Nasıl bir ortamdaydı? DALL·E, meraklılara karşılık güzel bir şey geliştirmiş.

DALL·E sayesinde, artık görsellere baktığınız pencereyi istediğiniz kadar genişletebileceksiniz.

Dall-e ile beraber, gölgeleri, yansımaları ve dokuları kullanarak, orijinal görsele kusursuz şekilde dahil olmuş bir geniş açı görseli oluşturabilirsiniz. Yapay zekâ o kadar iyi işlenmiş ki, ünlü tabloları bambaşka bir evrende, hatta yan sokaktaki favori kafenizde bile konumlandırabilirsiniz.

Atılan tweette, az önce bahsettiğimiz meşhur İnci Küpeli Kız tablosunun nasıl mükemmel bir doğallıkta genişletildiğini görebilirsiniz. Görselleri artık dilediğimiz gibi genişletebileceğimiz için, oldukça kullanışlı bir özellik gibi duruyor. Maalesef, şu an beta versiyonda olan uygulamaya, yalnızca belirli kişiler erişebiliyor.

DALL·E İnci Küpeli Kız tablosu
İnci Küpeli Kız tablosu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu