Yapay Zekaİş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

TOGG Yerli Otomobillere Yapay Zekâ Desteği Geliyor!

TOGG yerli otomobilin Türkiye ve Avrupa’da piyasaya çıkmasına geri sayım yaptığımız şu günlerde, birden fazla firma ile iş birliği yapmaya devam ediyor. Gemlik tesisinde gerçekleşen en ufak gelişmeden bile bizi haberdar eden Togg, yeni otomobil ile tanışmamıza az bir zaman kala, yeni iş birlikleri ile gündeme gelmeye başladı.

Yapılan iş birliklerine ve geliştirilen otomobil donanımlarına bakılırsa, Togg otomobillerde en iyisine ulaşmaya çalışıyor ve bizlere en iyisini sunmayı hedefliyor. 

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde, görme engellilerin özgürleşmesi için teknolojiler üreten BlindLook firması ile yapılan iş birliğinden bahsetmiştik. Bu iş birliği sonucunda görme engelli kullanıcılar, Togg’un ürettiği ürün ve hizmetlere özgürce ulaşabilecekti. 

Togg
Togg

TOGG yerli otomobil yapay zekâ ile çalışacak.

Geçtiğimiz günlerde Togg, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla, yazılım şirketi Etiya ve Smart.iX ile, stratejik bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Öncelikle Etiya, yapay zekâ üzerine ürün portföyü ile müşteri deneyimini esas alan dijital dönüşüm uygulamaları sunan bir yazılım ve danışmanlık şirketidir. Türkiye merkezli şirket, 2004 yılından beri hizmet sunan tecrübeli bir şirket. Smart.iX ise, yapay zekâ tabanlı akıllı müşteri deneyimleri sağlayan, 2020 yılında kurulan Almanya merkezli yeni bir girişim. Smart.iX’in web sitesinde, Togg’un ”Smart Car” olarak yer aldığı bir görsel bulunuyor. 

Peki bu iş birlikleri ile bize ne sunulacak?

Öncelikle TOGG, “Akıllı Yaşam” olarak adlandırdığı hizmetleri sunmayı ve bu hizmetlerin güvenli, hızlı ve çevre dostu olmasını sağlamayı hedefliyor. Günümüzde teknoloji firmaları, çevre dostu projeler konusunda çok hassas ve destekliyoruz.

Kısa bir süre önce TOGG’a dair, ”sürücünün yüz ifadesini yapay zekâ ve içerisinde bulunan kameralar sayesinde tanıyacağı” haberlerini duymuştuk. Böylelikle, sürücünün mutlu, hasta vb. yüz ifadesi algılanacak ve duruma göre hastaneye otonom gidebilecek veya keyifli bir müzik açabilecekti. Hatta, sürücünün kızgın veya dikkatsiz olduğu tespit edilmesi durumunda, hız kontrol altına alabilecekti.

Yapılan iş birliklerinin, bu vaatleri gerçekleştirmek uğruna olduğunu inanıyoruz. 2023 yılının ilk çeyreğinde çıkması beklenen Togg SUV’a, bu özellikler entegre edilecek mi yoksa daha sonrası için yeni projeler mi planlanıyor henüz bilmiyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu