Yapay ZekaTeknoloji

RawNeRF: Fotoğrafları Daha Kaliteli Gösterecek Yapay Zekâ!

Google’ın yapay zekâ ekibi DeepMind, günümüzde hala yapay zekâ çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu ekibin, bir görsel üzerinden üç boyutlu videolar oluşturan yapay zekâsı Transframer‘dan bahsetmiştik.

Google, 2014 yılında DeepMind’ı satın alarak, robotik ve yapay zekâ alanında önemli bir adım atmış oldu. Şirket, birçok yapay zekâ projesine imza atmaya devam ediyor. Google araştırmacıları senenin başında, gece çekilen kalitesiz fotoğrafları düzeltmeye yönelik çalışmaları olduğundan bahsetmişti.

Google, yeni yapay zekâ projesini tanıttı.

Maalesef, özellikle gece çektiğimiz fotoğraflarda ”noise” dediğimiz istenmeyen beyaz noktalar ve gürültüler oluşur. Yüksek megapiksele sahip kameralarda bile, güzel bir aydınlatma veya gün ışığı, fotoğrafı katbekat kaliteli göstermeye yardımcı oluyor.

Özellikle akıllı telefonlarımızda çektiğimiz görüntüler, evde veya karanlık bir ortamda olduğumuz takdirde, nokta nokta çıkabilir ve sonuç bizi rahatsız edebiliyor. Araştırma ekibi, RawNeRF adını verdiği proje ile, bu soruna bir çözüm bulmuş olabilir.

Google’ın yeni AI projesi ile, karanlıkta çektiğiniz fotoğraflar gündüz gibi gözükecek.

Araştırma ekibi, bizlere müthiş kolaylık sağlayacak gürültü giderme ”denoise” yeteneğine sahip yeni bir yapay zekâ programı tanıttı. Program, fotoğrafı gürültülerden arındırıp, görüntünün yapısını bozmadan yeniden yapılandırıyor.

Bildiğiniz üzere NeRF, 2 boyutlu görüntülerden, 3 boyutlu sahneler oluşturan bir program. RawNeRF ise bu programın karanlık sahneler için geliştirilmiş hali diyebiliriz. Böylelikle görüntülerin kalitesini iyileştirmek için, kamera bakış açısı, odak, tonlama ve pozlama değiştirilebilir.

Google RawNeRF
Google RawNeRF

Araştırma ekibine göre RawNeRF, görüntülerdeki gürültüleri tüm rakiplerden daha iyi gideriyor.

Özel bir sistem üzerine kurulu altyapı, daha önce bahsettiğimiz makine öğrenimi ve yapay zekâ desteği ile çalışıyor. Program, görüntü üzerindeki ayrıntıları iyileştirmek ve ayrıntılar eklemek için yapay zekâyı kullanıyor. Bu sayede, fotoğrafların daha net olması sağlanıyor.

Program, görüntüyü kalitesiz gösteren gürültü ve beyaz noktaları arındırmak için, farklı bakış açılarından çekilen görüntüleri birleştirebiliyor. Yeniden oluşturulacak kalite görüntü, HDR renk uzayında işleniyor. Aslında program, görüntüleri gürültüden arındırmak yerine kamera konumlandırma açısına daha fazla odaklanıyor.

Google RawNeRF öncesi ve sonrası
Google RawNeRF öncesi ve sonrası

Ekip, henüz geliştirme aşamasında olan programın, özellikle fotoğrafçıların dünyayı daha iyi yansıtmasına olanak sağlayacağına inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu