Yapay Zekaİş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Google’ın Robotu PaLM-SayCan, Tesla Bot’a Rakip Oluyor!

Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, bünyede tekrar eden ve gündelik sıkıcı işlerde kullanılması için insansı robot üreteceğini açıklamıştı.

Musk, azalan doğum oranı sebebiyle gelecekte çalışan insan bulunmayacağı endişesini defalarca dile getirdi. Endişesinden doğan boşluğu, kendi ürettiği insansı robotlar ile tamamlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bir robota, evde veya herhangi bir yerde asistan olarak tanımlayıcı, geniş tabanlı anlayış kazandırmak kolay değil fakat, teknoloji devi Google’ın araştırma ekibi, bu konuda oldukça ilerleme kaydediyor.

Google, yapay zekâ destekli yeni robotunu mutfakta denedi.

PaLM-SayCan adı verilen robot, alışılmış insansı robot formlarının aksine, uzun ince boru şeklinde beyaz bir gövdeye, tek kolunun ucunda bir kavrama mekanizmasına ve ayak yerine tekerleklere sahip. Geliştirilen robot ilk olarak mutfakta test edildi.

Ünlü markalar arasında ayrım yapabilen robotun temizlik işlerine de büyük ölçüde yardım ettiği söyleniyor. Yere döktüğünüz bir şeyi temizlemesini istediğiniz takdirde, PaLM-SayCan komutu algılayıp hemen gerçekleştiriyor.

Robot, Google’ın çatı şirketi Alphabet’e bağlı Everyday Robots tarafından tasarlanıp, geliştirildi. Testleri devam eden robotun tasarımı, her ne kadar fabrika modeline benzese de günlük hayata entegre edilmesi planlanıyor.

Google PaLM-SayCan
Google PaLM-SayCan

PaLM-SayCan, insanların gündelik işlerini yerine getirerek bizlere zaman kazandırmayı hedefliyor.

PaLM adının verildiği yapay zekâ sayesinde bu görevleri yerine getirecek robot, ismini de kullanıldığı yapay zekâdan alıyor.

Diğer robot modellerinde olduğu gibi göz kısmında kamera bulunan robot, her ne kadar bir insan biçimini andırsa da pratik işlevsellik için üretildi.

Google’ın geliştirdiği yapay zekâ sayesinde, robot ortalama 540 milyar dil parametresini öğrenmiş durumda. Öğrenme ve gelişim süreci hala devam ediyor olsa da, komutları ve problemleri analiz edip en doğru çözümleri üretebilecek.

Gelişmiş sensörlere sahip robot, insan davranışlarına ve diline adapte olabilmesini sağlamak amacı ile geleneksel ortamların dışında test ediliyor.

Google PaLM-SayCan mutfakta
Google PaLM-SayCan mutfakta

Everyday Robots’un ürettiği botlar Google ofislerinde çöp toplamak gibi işlerle görevlendiriliyor olsa da, şirketin amacı, robotların kendi kendilerine öğrenme yeteneğini güçlendirmek.

Google Araştırma robotik lideri Vincent Vanhoucke, şirketin henüz ticari bir robot geliştirme noktasında olmadığını da ayrıca belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu