Donanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Yüksek Teknoloji 3nm Çipler Yaklaşıyor!

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), merkezi Tayvan’daki Hsinchu Bilim ve Endüstri Parkı’nda bulunan ve faaliyet alanlarıyla dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisidir.

Aldığımız duyumlara göre TSMC, Eylül ayında 3nm sınıfı (N3) üretim sürecini kullanarak, seri üretim çipler üretmeye başlayacak.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)
TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)

Nanometre teriminin kısaltması olan nm, gözle görülemeyen maddeleri ölmek için kullanılır ve 1 metrenin milyarda biridir. Firma gelecek yılın ilk çeyreğinde, 3np düğümü kullanılarak yapılan ilk seri üretim ürünleri müşterilerine teslim edecek.

TSMC, müşterilerinden biri olan Apple’ın, genelde Eylül ayında çıkardığı ürünlerine yeterli çipi senenin başından üretiyor. Fakat şirketin, N3 düğümünü geliştirmesi normalden daha uzun sürmesi sebebi ile Apple’ın yakında çıkaracağı akıllı telefonun çipleri N3 sınıfı olmayacak.

Yine de şirket, yılın ikinci yarısında N3 üretimine başlama hedefine ulaşıyor.

N5 üretim teknolojisi ile aynı hız ve güçte karşılaştırıldığında, ilk N3 üretim sürecinin %10-15 performans artışı sunması ve güç tüketimini %25-30 azaltması bekleniyor.

3nm çip
3nm çip

Apple, 3nm çipleri ilk kullanan şirket olacak gibi duruyor.

Transistör, küçük değerde bir akımla, büyük miktarda akımı kontrol etmek için kullanılan yarı iletken bir devre elemanı. Transistörler arasındaki mesafenin 3nm olması, işlemci performansını önemli şekilde etkiler. Apple bu arttırılmış performanslı işlemciye sahip olmayı çok istiyor.

Apple, bu yıl olmasa da önümüzdeki yıl, Macbook Pro modellerinde TMSC’nin 3nm çiplerini kullanacağı tahminler arasında. Haliyle Mac ürünlerinde çok ciddi performanslar artışları görülecek.

Üretilen çipler yeni nesil işlemcilerin altyapılarında yer alacak ve ilki Apple’ın M2 işlemcileri olabilir. TSMC, geliştirme aşamasına tahmininden daha fazla vakit harcadığı için N3 düğümlerinin bu sene yetişmeyeceğinden bahsetmiştik.

Apple M2 işlemci
Apple M2 işlemci

Elbette bu teknoloji yalnızca bilgisayarlarda geçerli olmayacak. Söz konusu çipleri M serisi yeni üyelerde ve iPad cihazlarında da görebileceğiz.

Şirket, biraz daha düşük transistör yoğunluğuna sahip olan geliştirilmiş işlem penceresine sahip bir N3E düğümü geliştiriyor. Bu teknolojinin, N3 düğümünden yaklaşık bir yıl sonra seri üretime girmesi bekleniyor.

N3 düğümleri çok uzun vadeli olmayabilir çünkü TSMC, 2nm çipler üzerinden çalışmaya başladı bile.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu