Yapay ZekaTeknoloji

Transframer: DeepMind Yeni AI Modelini Tanıttı!

Şirket, 2010 yılının Eylül ayında Deep Technologies adıyla kuruldu. Daha sonra Google tarafından satın alındı ve Google’ın DeepMind ekibi olarak, günümüzde hala yapay zekâ çalışmalarına devam ediyor.

Parçamız haline gelen teknoloji ile beraber, yapay zekâ modelleri ve bu alana yatırım yapmak oldukça popüler. Dev teknoloji şirketleri başta olmak üzere, yapay zekâ destekli birçok proje sunuluyor ve ürünler, iş ve günlük hayatta oldukça kullanılır hale geldi.

DeepMind ekibinin bu yönde, oyunlarda demokratik çözümler üretmek ve metinleri saniyeler içinde görüntüye dönüştürmek gibi birçok yapay zekâ projesi bulunuyor.

Transframer Google DeepMind
Transframer Google DeepMind

Google’ın, Deep Technologies şirketini satın alması, robotik ve yapay zekâ alanında yaptığı en önemli hamlelerden biri oldu.

Geçtiğimiz günlerde DeepMind, yeni AI projesini tanıttı.

DeepMind’ın kendi Twitter hesabından verdiği bilgilere bakılırsa, ekip, metin görsel endeksli projesinden sonra, görsel oluşturma servislerine oldukça yoğunlaşmış durumda.

Transframer olarak tanımlanan yapay zekâ modeli, tek bir görüntüyü baz alarak 30 saniyelik videolar oluşturabiliyor. Model, birçok görüntüyü olasılıksal tahminler ile videoya dönüştüren üretken bir çerçeve. Ekip, yapay zekâ modelini, derinlik tahmini, örnek segmentasyonu, nesne algılama veya video tahmini gibi görüntü modelleme ve işleme görevleri için eğitti.

Transframer Google DeepMind
Transframer Google DeepMind

Model, görüntüde 3 boyutlu tahminler yürütüyor.

Aynı zamanda geliştirilen model, baz aldığı görüntüyü analiz ediyor ve görüntünün etrafındaki objeleri tahmin edebiliyor. Tahmin sonrasında, objelerin 3 boyutlu görüntüsünü çıkarıyor. Böylelikle, videolar sanki sonradan oluşturulmuş gibi değil, çekimi o anda gerçekleştirilmiş gibi gözüküyor.

Model, görsel endeksli servis ve hizmetler için oldukça kullanışlı olacak gibi duruyor. Bahsettiğimiz Imagen, Dall-E 2 gibi modellerde oluşturulan görselleri videoya dönüştürerek hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilir veya alakalı bir meslek icra ediyorsanız, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu