İş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

İlk Yerli Rüzgâr Türbini EÜAŞ ve ASELSAN’dan Geliyor!

EÜAŞ ve ASELSAN iş birliğiyle ilk yerli rüzgâr türbinin tarihi ve ayrıntıları belli oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri ihtiyaçlarını karşılamak için 1975 yılında kurulan Askeri Elektronik Sanayi kısaca ASELSAN ile Türkiye’de elektrik üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan, kamu kuruluşu niteliğinde %100 hissesi hazineye ait Elektrik Üretim Anonim Şirketi EÜAŞ, rüzgâr türbinleri için iş birliğine gitme kararı aldı.

EÜAŞ ve Aselsan rüzgar türbini için iş birliğine gidiyor.

EÜAŞ
EÜAŞ
Aselsan
Aselsan

 

Geçtiğimiz günlerde de Turkishtime Dergisi tarafından yapılan araştırma sonucu ASELSAN, Türkiye’nin en çok AR-GE harcaması yapan şirketi oldu.

İlk yerli rüzgar türbini için AR-GE çalışmalarına ev sahipliği yapan Alaçatı Rüzgâr Enerjisi Santrali ARES ise, lisans süresinin dolmasına kısa bir süre kala EÜAŞ tarafından devralınmıştı.

Türkiye ile rüzgar enerjisinin tanışması yaklaşık 25 yıl önceye dayanıyor. Günümüzde, Türkiye’de üretilen kule ve kanatlar dünyada 100’den fazla ülkede kullanılıyor. 

ASELSAN ve EÜAŞ iş birliğiyle üretilecek ilk yerli rüzgar türbininin 2024 yılında Türkiye’nin ilk rüzgar santrali RES’e dikileceği haberi verildi. Planlar doğrultusunda her biri 4 megavat (MW) gücünde iki adet rüzgar türbini RES sahasında dönmeye başlayıp daha sonra seri üretime başlanması planlanıyor.

Rüzgar türbini

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu