Donanım ve Elektronik

Xiaomi 2023’ün ilk üç ayında kendi rekorunu kırdı!

Xiaomi 2023 yılının ilk çeyreğine ait finans raporunu paylaştı. Rapora bakıldığında elektrikli otomobil pazarına da girmeye hazırlanan Çinli teknoloji markası için işlerin yolunda gittiği görülüyor. Mart ayının sonu itibarıyla aktif cihaz sayısı 594.8 milyona ulaşan şirket, raporun yayınlandığı bugün itibarıyla 600 milyon barajını geçmeyi başararak kendi rekorunu kırdı.

Xiaomi 2023’ün ilk 3 ayında 30 milyon satış elde etti

Şirketin ilk çeyrekte 30.4 milyon cihaz satan akıllı telefon birimi, 35 milyar yuan (99,1 milyar TL) gelir elde ettiklerini açıkladı. Teknoloji firmasının cihazlarının ortalama satış fiyatı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.7 oranında yükseldi ve 1152 yuana (3265 TL) çıktığı gözlemlendi. Çinli üretici, yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.3 ile akıllı telefon pazarında üçüncü sıraya yerleşebildi. Liderlik koltuğunda tahmin edeceğiniz üzere ilk iki sıradaki Apple ve Samsung’un satış sayısı ise Xiaomi’nin iki katı civarında olduğunun altını çizelim.

Çin’de ise şirketin satışları bir yıl önceye göre yüzde 22 oranında artsa da, rakiplerinin satışlarının artması nedeniyle Xiaomi bir sıra geriledi ve dördüncülük koltuğuna anca oturabildi. Çin kullanıcılarına bakıldığında raporlarda akıllı telefon pazarının ilk üç sırasında Apple, Oppo ve Vivo bulunmakta. Toplamda 59.5 milyar yuan (168,6 milyar TL) gelir açıklayan şirketin net kârı ise 3.2 milyar yuan (9,07 milyar TL) olarak raporlandı.

Xiaomi 2023’ün ilk üç ayında kendi rekorunu kırdı!

İnternet sektöründe de kendine yer edinmek isteyen firma bu konu için de adımlar atacak gibi görünüyor. Çünkü nesnelerin interneti de Çinli üreticinin önem verdiği alanlar arasında yer almakta. Xiaomi’nin toplam bağlı cihaz sayısı 618 milyona çıkarken, 12.3 milyon kullanıcının 5 veya daha fazla cihaza sahip olduğunun da altını çizelim.  Xiaomi şirketi son olarak duyurularına sera gazı salınımını 2030 itibarıyla yüzde 70 ve 2040 itibarıyla da yüzde 98 oranında azaltmayı hedeflediğini ekledi.

Vivo Y36 4G Özellikleri Tanıtıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu