Donanım ve Elektronik

Microsoft, Yeni Nesil Xbox ve PS6’nın 2028’de Çıkmasını Bekliyor!

Sony'nin 2022'deki bir sonraki konsol neslinin 2027'ye kadar çıkmayacağını ima eden açıklamasıyla aynı zamana denk gelecek gibi görünüyor.

Microsoft, Yeni Nesil Xbox ve PS6’nın 2028’de Çıkmasını Bekliyor!

Microsoft, yeni nesil oyun konsollarının 2028’de çıkmasının doğru olduğuna inanıyor. Xbox yönetiminin Activision Blizzard’ı satın alma girişimi üzerine devam eden FTC davasındaki mahkeme belgeleri ortaya çıktı. IGN tarafından incelenen belgeler, bir sonraki Xbox ve PlayStation 6’nın potansiyel olarak 2020’de piyasaya sürülen mevcut oyunlardan sekiz yıl sonra çıkacağını aktardıkları görüldü. Microsoft’un mahkemeyi, Activision’ın en büyük franchise’ı Call of Duty’yi 10 yıllık bir süre için PlayStation konsollarında eşit olarak sunmayı taahhüt etmeye istekli olduğuna ikna etmeye çalıştığı düşünüldüğünde, tarihler önemli oluyor.

Microsoft, Yeni Nesil Xbox ve PS6'nın 2028'de Çıkmasını Bekliyor!

Microsoft, Yeni Nesil Xbox ve PS6’nın 2028’de Çıkmasını Bekliyor!

Microsoft, belgelerde, “Bu terim, her durumda, yeni nesil konsolların beklenen başlangıç ​​döneminin (2028’de) ötesine geçecektir” diyor. “Dolayısıyla, Call of Duty, anlaşma süresi içinde piyasaya sürülmesi durumunda halef PlayStation konsollarında yayınlanmış olacak. Anlaşma aynı zamanda Call of Duty konsol oyunlarının PlayStation’da Xbox ile eş değerde sunulmasını sağlayacak. Bu, Sony’nin geçen yıl Kasım ayındaki iddiasıyla çelişiyor, burada Microsoft’un 2027’ye kadar PlayStation’da yalnızca Activision oyunları sunmayı planladığını iddia etmişti.

Tesadüf eseri, Team Green, Sony’ye 10 yıllık anlaşmanın bir taslağını göndermişti, ancak ikinci seferde bu teklife yanıt vermeyi reddetti. Bu süre aynı zamanda 2028 çıkış penceresini de aşacak ve Call of duty’nin Sony’nin yeni nesil konsollarında gelmesini sağlayacaktır. ABD FTC (Federal Ticaret Komisyonu), Microsoft ve Activision Blizzard’ın 69 milyar $’lık anlaşmasını, ajansın kendi mahkemesi anlaşmanın video oyun endüstrisindeki rekabete zarar verip vermediğine karar verene kadar geçici olarak engellemesini talep ettiği biliniyor.

Microsoft, Yeni Nesil Xbox ve PS6'nın 2028'de Çıkmasını Bekliyor!

Tüm bunlara ek olarak Microsoft, 2001’den bu yana, yani ilk nesil Xbox’ın piyasaya sürülmesinden bu yana ‘konsol savaşlarını’ kaybettiğini kabul ettiğini açıkladı. Deneyimsiz olanlar için “konsol savaşları”, en büyük video oyun konsolu üreticilerinin (PlayStation, Xbox ve Nintendo ) pazar hakimiyeti için birbirlerinden daha fazla satış yapma çabası arasındaki mücadeleyi ifade ettiğini dip not olarak belirtelim. Microsoft, belgelerde “Xbox, konsol savaşlarını kaybetti ve rakipleri, özel içerikten yararlanmak da dahil olmak üzere, hakim olmaya devam edecek şekilde konumlandı” dedi.

“Xbox’ın konsolu, satışlarda sürekli olarak PlayStation ve Nintendo’nun ardından üçüncü (üç üzerinden) sırada yer aldı.” VGChartz’a göre , Xbox Series S/X konsolları lansmanından bu yana 21,3 milyon adet sattı, oysa PS5 ve Nintendo SwitchNisan 2023 itibarıyla bu dönemde yaklaşık 36 milyon adet sattı. Nintendo 36,2 milyon adet satarak hafif bir farkla liderliği ele geçirmiş oldu.

Noise Buds VS103 Pro ANC Özellikli Kablosuz Kulaklık!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu