Donanım ve Elektronik

PS5 Pro Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

PS5 Pro konsolun bu yıl gelebileceği aktarılmıştı. Geliştiricilerin oyunlar üzerinde çalışmaya başladığı aktarıldı. İşte detaylar!

Kısa süre önce Sony PS5 Pro özellikleri ve çıkış tarihi ile ilgili bazı bilgiler ortaya çıkmıştı. Çıkan bilgilerin doğrulandığı konuşulmaya başlandı. Ek olarak bu yılın sonlarında piyasaya çıkacağı aktarılıyor.

PS5 Pro geliyor!

Teknoloji şirketi Sony belirli oyunlarda daha yüksek çözünürlüklere ve kare hızlarına ulaşabilecek bir donanımı geliştirme merkezine alıyor demek yanlış olmayacaktır. Konu bu olunca firmanın geliştiricileri PS5 Pro ile ışın izleme gibi grafik özelliklerini daha fazla kullanmaya teşvik ettiği aktarılıyor. Tüm bunlara ek olarak Sony’nin ışın izleme gibi alanlarda gelişmeler sağlayan oyunları “Trinity Enhanced” (PS5 Pro Enhanced) etiketini verebileceği söylenmekte.

ps5-pro

PlayStation 5’e göre GPU tarafında yaklaşık yüzde 45’lik performans artışı bekleniyor. Sony’nin PS5/Pro’da daha güçlü bir ışın izleme mimarisi kullandığı söyleniyor. Yani PS5’ten üç kata kadar daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Şirket PS5 Pro için “PlayStation 5’in üst düzey bir versiyonu” ifadelerini kullanırken yeni konsol piyasaya çıktığında mevcut standart PS5’in satışının da devam edeceğini belirtiyor. Geliştiricilerin şu anda test kitleri sipariş edebilecekleri ve Sony’nin de Ağustos ayında sertifikasyona sunulan her oyunun PS5 Pro ile uyumlu olması beklenmekte.

Performansın öteki tarafında bulunan CPU ise genel olarak aynı kalacak ancak Sony, daha yüksek saat hızlarına izin veren yeni modu geliştiricilere sunacak. PS5/Pro’nun yeni CPU modu 3,85 GHz hızlarını destekleyecek. Bu da mevcut sürümden yüzde 10 daha fazla bir hız anlamına geliyor. Ek olarak geliştiriciler oyunlarını standart mod veya yüksek CPU frekansı modunda çalıştırma seçeneğine sahip olacak. Çıkış tarihi henüz kesin olmasa da şirketin genelde tatil dönemlerini tercih ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Samsung Galaxy C55 Geekbench’te Göründü!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu