Donanım ve Elektronik

Kingston CAMM2 RAM Modüllerini Tanıttı!

Kingston, Computex 2024'te CAMM2 DDR5 masaüstü RAM'lerini sergiledi. Bu yeni RAM standardının 2024 yılı içinde çeşitli anakartlarda yer alması öngörülüyor. İşte detaylar!

Kingston’un CAMM2 RAM modülleri, ince ve yüksek performanslı RAM standardını masaüstü bilgisayarlara ilk kez taşıyarak Computex 2024’te sergilendi. MSI, Asus ve ASRock gibi markaların bu modülleri destekleyen modelleri de etkinlikte yer aldı. Kingston, FURY Impact DDR5 CAMM2 modüllerini tanıtarak oyun bilgisayarlarına yönelik Project Zero ekosistemi kapsamında MSI ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Kingston CAMM2 RAM’ler piyasada!

Kingston, FURY Impact DDR5 CAMM2 modüllerini 32GB ve 64GB DDR5-5600 kapasiteleriyle piyasaya sürmeyi planlıyor. İlerleyen zamanlarda 128GB ve 256GB kapasiteli modellerin de gelmesi bekleniyor. Firmanın belirli bir çıkış tarihi vermemesine rağmen, belleklerin yıl sonuna kadar satışa sunulması hedefleniyor. Fiyatlar henüz açıklanmamış olsa da, yeni teknolojilerin genellikle yüksek maliyetli olduğu biliniyor.

CAMM2 RAM’ler geleneksel anakartlarla uyumlu olmadığından, bu bellekleri destekleyen anakartların özel yuvalara sahip olması gerekiyor. CAMM2 modülleri, tek bir modülle çift kanal performansı sunabilme özelliğine sahip. Bu yeni standardın, yer tasarrufunun yanı sıra SO-DIMM modüllerine kıyasla daha yüksek hızlar sağlaması dikkat çekiyor. Ayrıca CAMM2, sadece DDR5 değil, aynı zamanda LPDDR5X yongalarını da destekliyor.

kingston-camm2-ram

Her ne kadar CAMM2 RAM’leri destekleyen masaüstü anakartlar Computex’te sergilenmiş olsa da, bu belleklerin asıl hedefi dizüstü bilgisayarlardır. Dizüstü bilgisayarlarda alan, enerji ve hız avantajları sayesinde bu belleklerin masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha hızlı yaygınlaşması bekleniyor.

Kingston ayrıca fuarda, FURY Renegade RGB DDR5 serisini de tanıttı. Bu seri, 16 GB (1x 16 GB) ile 96 GB (2x 48 GB) arasında değişen kapasitelerde ve DDR5-6000 ile DDR5-8000 (XMP 3.0 ile) hız aralıklarında sunulacak. Firma, FURY Beast serisi ile orta sınıfa hitap eden modüller de sunuyor. Bu modüller, 1x 16 GB’dan 4x 32 GB’a kadar kapasitelerde ve DDR5-4800 ile DDR5-6800 arasında hızlarda olacak. Ayrıca, bu modelin hem Intel XMP 3.0 hem de AMD EXPO’yu desteklediğini belirtmekte fayda var.

Intel Arrow Lake İşlemcileri Geliyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu