Donanım ve Elektronik

Intel Arrow Lake İşlemcileri Geliyor!

Intel, mobil cihazlar için Lunar Lake işlemcilerini duyururken, masaüstü platformu için de Arrow Lake serisini geliştiriyor. Son bilgilere göre, Arrow Lake serisinin Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Intel, geçtiğimiz günlerde yeni nesil işlemcisi Lunar Lake’i tanıttı. Bununla birlikte CEO Pat Gelsinger, Intel’in yol haritasını güncelledi ve masaüstü serisi Arrow Lake’in sıradaki işlemci olduğunu açıkladı. Lunar Lake’in, yılın üçüncü çeyreğinde dizüstü bilgisayarlarla birlikte piyasaya sürülmeye hazır olduğu belirtildi. Gelen bilgilere göre, Arrow Lake’in bu sonbaharda piyasaya çıkması bekleniyor.

Intel Arrow Lake’in Ekim ayında piyasaya çıkması bekleniyor.

Intel’in Arrow Lake kod adıyla ve Core Ultra 200 markası altında piyasaya sunulacak yeni nesil masaüstü işlemcilerinin Ekim 2024’te piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. İşlemcilerin duyurusunun ise Eylül 2024’teki ON etkinliğinde yapılması planlanıyor. Ayrıca Intel CEO’su Pat Gelsinger, Arrow Lake CPU’ların önce masaüstü platformunda, ardından da dizüstü bilgisayarlarda kullanılacağını doğruladı.

intel-arrow-lake

Arrow Lake ile Intel, mimaride değişiklikler yapıyor. Bu değişikliklerin çoğu Lunar Lake ailesindeki detaylara dayanıyor. Yeni Lion Cove P-Çekirdekleri ve Skymont E-Çekirdekleri, sırasıyla en az yüzde 14 ve yüzde 38 IPC artışı sağlayacak. Ayrıca, güç tüketiminde iyileştirmeler yapılacak ve bu işlemcilerin TDP’leri Raptor Lake’in yüzde 80’i kadar olacak, yani 14. Nesil kadar yüksek TDP değerleri görmeyeceğiz. İlk piyasaya çıkacak işlemcilerin Core Ultra 9 285K, Core Ultra 7 265K ve Core Ultra 5 245K olması bekleniyor. Hız aşırtma yapılamayan (K olmayan) sürümler daha sonra piyasaya sürülecek.

Intel’in anakart ortaklarının yeni CAMM2 bellek modüllerini test ediyor olması, yeni nesil tasarımlarda bellek çözümlerini mümkün olduğunca performanslı hale getirmeye çalıştıklarını gösteriyor. CAMM2, CPU’ya daha yakın bir çözüm sunarak geleneksel SO-DIMM arayüzünden daha yüksek bellek hızlarına olanak tanıyor. Bunlar masaüstü sistemlerde sınırlı sayıda kullanılacak olsa da, Arrow Lake’in dizüstü bilgisayar çözümlerinde daha yaygın bir kullanım alanı bulabilirler.

Asus ZenBook S16 Tanıtıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu