Donanım ve Elektronik

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro Gücünü Nereden Alacak?

Yeni modellerin yonga seti sızdırıldı. İşte detaylar!

Apple, 2022’de çıkardığı telefonlarında yeni işlemcilere yer vermemişti ve bu durum teknoloji dünyasında şok etkisi yaratmıştı. O yıl çıkan modeller 5 nm kullanılarak üretilen bir SoC olan A15 Bionic ile teknoloji dünyasına sunulmuştu. Sonrasında çıkan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri 4nm kullanılan Apple A16 Bionic ile gelmişti.  Apple için standart bir uygulama durumuna geliyor olsa da, gelecek yılın iPhone 16 serisinde durum böyle olmayabilir.

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro işlemcilerinde büyük iddia!

Analist Jeff Pu ile konuşarak hazırlanan bir rapora göre teknoloji devi Apple, gelecek yıl çıkacağı düşünülen  iPhone 16 modellerinde, Pro modelleriyle birlikte yeni işlemciyi sunabilir. Raporda Pu, hem düşük fiyatlı iPhone 16 modellerini hem de üst seviye iPhone16 Pro modellerini içeren tüm yeni iPhone16 modellerinin, Apple’ın gelecek yıl duyuracağı aynı A18 Pro işlemciyi kullanacağı iddiasını ortaya atıyor.

iphone-16

Analist ayrıca SoC’nin TSMC tarafından ikinci nesil N3E 3nm işlem düğümü kullanılarak üretileceği detayına sözlerinde yer veriyor. Apple’ın, çoğu Android akıllı telefon üreticisinin şu anda kullanmakta olduğu 4nm işlemine kıyasla daha verimli 3nm işlemi kullanılarak üretilen kendi işlemcisini piyasaya süren ilk şirket olarak tarihe geçtiğini biliyoruz. Akıllı cep telefonlarında kullanılan işlemcilerdeki verimlilik genellikle üretim süreciyle bağlantılıdır, çünkü işlem düğümlerindeki düşüş aynı alana daha fazla transistörün sığdırılmasına olanak tanır. Bunu basitçe açıklamak gerekirse daha fazla güç ve daha iyi verimlilik sağlar.

Mortal Kombat 1’den Yeni Haber!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu