Donanım ve Elektronik

iOS 17 ile Apple Bazı iPhone Modelleri Uyumlu Olmayacak!

Apple iOS 17 ile eski modellerden bazılarının artık uyumlu olmayacağı duyuruldu.

iOS 17 ile hangi cihazlar artık güncelleme almayacak? İşte detaylar.

Apple, devam eden WWDC 2023 geliştirici etkinliğinde, mevcut özelliklere birçok iyileştirme getiren ve aynı zamanda bazı yeni özellikler sunan iOS 17’yi duyurdu. Yeni bir Bekleme modu, yeni bir Journal uygulaması,  FaceTime’da mesaj bırakma özelliği ve çok daha fazlası yeni sürüm ile mümkün oluyor. Kullanıcılar çok yakında araçlarla etkileşim kurabilecekler. NameDrop ile numara değiştirebilecek ve hatta internet üzerinden AirDrop  aktarımlarını gerçekleştirme şansı yakalayacaklar.

Bu özelliklerin çoğu en son iPhone 14 serisine ve son modellere gelecek olsa da, Apple şirketi bazı eski modeller için desteği bırakmaya karar verdiğini açıkladı. Artan sayıda akıllı telefon seçeneği ile Apple’ın bazı eski modeller için yazılım desteğini bırakmaya karar vermesi aslında pek şaşırtıcı değil diyebiliriz. Cupertino merkezli teknoloji devi bunun için herhangi bir özel neden belirtmemiş olsa da (A12 Bionic yonga setine kadar olabilir), 2018’den önce piyasaya sürülen iPhone modelleri için desteği bırakacak.

iOS 17 ile Apple Bazı iPhone Modelleri Uyumlu Olmayacak!

Apple iOS 17 güncellemesini hangi cihazlar almayacak?

2018 öncesi dediğimiz noktada özellikle üç akıllı cep telefonu yani iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelleri iOS17 güncellemesini alamayacak. Üçü de şu anda mevcut iOS 16 sürümleriyle desteklenmekte. Ancak Apple’ın web sitesinde açık bir şekilde yeni güncellemeyi bu cihazların almayacağından bahsediliyor. iOS17 güncellemesi bu yıl gelmesi beklendiğini belirtmekte fayda var. Dün gece WWDC etkinliğinde duyurulan iOS17, şu anda geliştirici beta olarak indirilebilir durumda.

Bu indirmeler yalnızca geliştirici hesabı olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilir. iOS17 ile uyumlu geçmiş dönemde çıkarılmış olan akıllı telefonlar ise tüm iPhone 13 serisini, iPhone 12 serisini ve ayrıca iPhone 11 serisini kapsamakta. Ayrıca iOS17 yazılım güncellemesi, iPhone Xs , iPhone Xs Max , iPhone Xr , iPhone SE (2020) ve en son iPhone SE (2022) için de mevcut olacak. Apple iPhone X, Apple’ın Face ID 3D kimlik doğrulama teknolojisini sunan ilk iPhone modeli idi.

WWDC 2023 Apple Etkinliği Nasıl İzlenir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu