Donanım ve ElektronikTeknolojiYeni Teknolojiler

Apple Bazı Modellerde eSIM’e Geçebilir!

Teknoloji devi Apple, yaptığı tasarımlar ve ülkemizdeki mevcut pahalı ürünleriyle oldukça gündeme geliyor. Şirket, popüler ürünlerinin yeni modellerinin, 7 Eylül tarihindeki etkinliğinde tanıtacak. Hal böyle olunca, yeni modeller için bir söylenti daha ortaya çıktı.

Apple, bazı iPhone modellerinde SIM kartı kaldırarak eSIM’e geçebilir.

Apple şirketi hakkında birçok tahminde bulunan ve tahminlerinin doğru çıkmasıyla tanınan Mark Gurman, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile, iPhone 14’ün bazı modellerinde eSIM olabileceğini söyledi.

Öncelikle eSIM teknolojisi birkaç yıldır çoğu yerde kullanılıyor. Sanılanın aksine eSIM teknolojisi, Türkiye’de de aktif olarak kullanılıyor. e-SIM’den yararlanmak isteyen kullanıcıların, yalnızca operatörleriyle iletişime geçmesi yeterli oluyor.

e-SIM, doğrudan bir cihaza yerleştirilmiş programlanabilir bir SIM kart şekli yani, doğrudan cihazın içine yerleştiriliyor.  e-SIM, cihaza kalıcı olarak bağlı yongaya yüklenen yazılımdan oluşuyor. Böylelikle, SIM Kart yerinden tasarruf edilerek mühendislere minik de olsa biraz daha yer açılabilir.

SIM kartların geçmişten günümüze eSIM evrimi
SIM kartların geçmişten günümüze eSIM evrimi

Kartların kalkması ve tüm işlemlerin dijitalleşmesi demek, aslında hat taşıma gibi işlemlerin saniyeler sürmesi anlamına geliyor. Üstelik kişisel SIM kartlarımızın kopyalanabilir olduğunu düşününce, e-SIM’ler kulağa daha güvenilir geliyor.

2 gün sonra gerçekleşecek dev etkinlikte yeni iPhone ailesini tanıtacak Apple, önemli bir hafta geçiriyor. Etkinlikte, IPhone 14 modelleri ile birlikte, AirPods Pro ve Apple Watch Series 8’in de tanıtılması bekleniyor. Eğer söylentiler doğruysa, iPhone 14 modellerinde olmasa bile iPhone 15 modelinde kesin olabilir.

Geriye dönüp baktığımızda, SIM kartlar oldukça değişim gösterdi. Eskiden boyut olarak fazla büyük olan kartlar, gitgide küçüldü. Yine de bu kadar küçük olan bir tasarımı daha da yok etmek, Apple’ın modellerindeki tasarımı oldukça önemsemesi sebebiyle, oldukça gerçekleşebilir göründü.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu