İş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Dalga Hareketini Elektriğe Dönüştüren Tasarım!

İngiltere ve Kıbrıs merkezli Sea Wave Energy Limited (SWEL), Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü (WEC) üzerine işler yapan bir Ar-Ge şirketidir. Dalga enerjisi dönüştürücüsü üzerine 10 yıla aşkın süredir patentler alan şirket, su üzerinde yüzen omurga benzeri bir ”Waveline Magnet” tasarladı.

Şirket bize, dalga hareketlerinden yararlanarak elektrik üreten Waveline Magnet ile, oldukça ekonomik, az bakım gerektiren ve çevre dostu bir alternatif sunuyor. Bildiğiniz üzere, çevre dostu teknolojiler oldukça yaygın ve geleceğin çevre dostu alternatiflerini üreten birçok proje bulunuyor.

2022 yılının başında SWEL, projenin mekanizmasını simüle eden bir konsept tasarımı bizimle paylaştı. Şirket proje hakkında; ”Şirket olarak, cihazlarımızı dalga tanklarında ve deniz ortamında geliştirip, test ettik. Waveline Magnet’in, mevcut geliştirme durumunda bile, yenilenemeyen kaynaklarla dahi rekabet ederek, son derece düşük maliyetle önemli güç seviyeleri üretebileceğini gösteriyor.” dedi.

Dalga hareketini elektriğe dönüştüren tasarım esnek, ekonomik ve oldukça çevre dostu

Videoda görüldüğü üzere, mevcut tasarım omurga benzeri bir merkezi güç sistemi ile birbirine bağlanan birkaç yüzen platformdan oluşuyor. Esnek tasarımı ile, dalga hareketini sorunsuz bir şekilde takip eden modüler bir proje oluşturulmuş. Su yüzeyleri ile simbiyotik etkileşim, dalgadan alınan enerjinin, kontrollü ve kesintiye uğramadan dönüştürüyor.

Hafif bir kütleye sahip Waveline Magnet, kullanıcılar için oldukça güvenli ve her türlü dalgaya karşı dayanıklı olarak tasarlandı. Hafif olması sebebiyle nakliye maliyeti de oldukça düşürülmüş. En güzel kısmı da, geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşturularak hem çevre dostu hem de bakım onarım ihtiyacı daha az olacak şekilde tasarlanmış.

Hesaplanan koşullar altında, Waveline Magnet’in 100 Megawatt’a (MW) kadar güç üretebileceği tahmin ediliyor. Tabii ki proje, ”ne kadar kuvvetli dalga o kadar kullanılabilir enerji” şekilde planlanmış.

Dalga hareketini elektriğe dönüştüren Waveline Magnet
Dalga hareketini elektriğe dönüştüren Waveline Magnet

Tasarım ve geliştirmeden sorumlu ekip, ”1p/kWh’ye kadar düşen ham mekanik güç çıkışı, dalga endüstrisinin referans değerini kırarak, teknolojiyi tam kapasitesiyle fosil yakıtlarla aynı seviyeye getiriyor.” dedi. Şirket ise, EMEC’deki (The European Marine Energy Sentre Ltd.) dalga iklimine uyacak şekilde ölçeklendirilen tek bir‘Waveline Magnet” cihazının, merkezin mevcut şebeke bağlantı özelliklerinden daha fazlasını karşılayacağını iddia ediyor.

Şirketin hedefi, Waveline Magnet’i ticarileştirerek piyasaya sürmek ve mevcut enerji krizine çözüm olarak sunmak için stratejik ortaklıklar kurmak. Böylelikle şirket, seri üretim gerçekleştirebilecek.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu