Donanım ve Elektronik

Google, 10 yıllık Andorid KitKat Sürümünü Kapattı!

Google’ın Android KitKat ya da Android 4.4 olarak adlandırılan eski işletim sistemi artık Google Play Hizmetleri desteğine sahip olmayacak.

Andorid KitKat’a veda.. İşte detaylar..

Eğer hala Android KitKat çalıştıran bir cihazınız bulunmaktaysa, önümüzdeki ay içerisinde Google, KitKat’ın işletim sisteminin temel bir parçası olan Google Play Hizmetleri desteğini keserek yazılımı sonlandırdığında, cihazınız birçok işlevini kaybedecektir.

Andorid KitKat’a veda!

Google, Android 4.4 olarak da bilinen KitKat’ı Eylül 2013’te tanıtmıştı. İşletim sistemi bugünün standartlarına göre hayli ilkel bir yapıya sahip demek yanlış olmayacaktır. Google, “O zamandan bu yana, Android için KikKat’da kullanılamayan birçok yenilikçi iyileştirme ve özellik sunduğumuzu söyleyebiliriz” diyor. Diğer yandan Android KitKat neredeyse hiç kullanılmamakta. Şirket, Temmuz 2023 itibariyle, giderek daha fazla kullanıcı en son Android sürümlerine güncelleme yaptığı için KitKat kullanan aktif cihaz sayısının yüzde 1’in altında olduğunu açıkladı.

andorid-kitkat

Yazılım devi teknoloji şirketi bu nedenle, Google Play hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde KitKat’ı artık desteklemeyi bırakacak. Desteğin kesilmesiyle birlikte KitKat kullanan herhangi bir cihaz, çeşitli uygulamaları kullanamayacak hale gelecek. Google Play Hizmetleri, konum izleme, haritalama, ödeme işlemleri, çevrimiçi reklamcılık ve oturum açma gibi birçok üçüncü taraf hizmetler sunuyordu. Google, KitKat’ın öncülü Android Jelly Bean’e olan desteğini geçmişte Ağustos 2021’de son vermişti.

Sony WF-1000XM5 TWS Kulak içi Kulaklık Piyasaya Sürüldü!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu