Online Eğitim

Okumayı Öğrenen Çocuklar İçin: Google Read Along

Arama motoru teknolojisi, yapay zekâ, reklamcılık, e-ticaret gibi alanlara odaklanan çok uluslu Amerikan teknoloji şirketi Google, asistan Diya ile birlikte çocuklara okumayı öğretiyor.

Son yıllarda hayatımızda olan en önemli değişikliklerden bir tanesi, uzaktan çalışma ve eğitimlerin artması. Gitgide alıştığımız yeni online ortamlar ile birlikte, şirketler de yeni dünyaya ayak uydurmakta gecikmiyor.

Google Read Along
Google Read Along

Şirket 5 yaş üstü çocukların okumayı öğrenmesi aynı zamanda eğlenmesi için çıkarttığı uygulama Read Along’un kapsamını genişletiyor.

Şirket, Read Along Android uygulamasının yeni bir tarayıcı sürümünü yayınladı ve uygulama beta aşamasında olmasına rağmen site aktif durumda çalışıyor.

Google Read Along
Google Read Along

Site, 5 yaş üstü çocuklar için farklı okuma seviyelerinde birçok resimli hikaye barındırıyor. Çocuklar hikayeleri okurken doğru telaffuz edilen kelimeler mavi renge dönüyor ve yanlış telaffuz edilen kelimelerin altı kırmızı ile çizilerek asistan Diya tarafından doğrusu ile düzeltiliyor. Böylelikle, çocukların okumayı öğrenmesi ve telaffuz yeteneklerinin geliştirilmesi planlanıyor.

Şirket, uygulamanın hem web sitesine hem de Android uygulamasında bu yıl sonu sunulacak yeni hikayeleri de bünyesine ekledi. Bu sayede, uygulama 2019 yılındaki tanıtımdan bu yana 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bununla birlikte bünyesinde, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Hintçe gibi birçok dilden hikayeler de barındırıyor.

Şirket, daha fazla cihaz seçeneği sunmakla kalmayarak, görme bozukluğu olan kullanıcılar için de hikayelerin büyük ekranlarda okumasını sağlayacak.

Uygulama içerisindeki içerikler arasında, çocuk kullanıcılara yönelik video yaratıcıları USP Studios ve ChuChu TV iş birliğinde uyarlamaları ile Kutuki’nin alfabe ve fonetik kitapları da yer alıyor.

Şu an yalnızca, Chrome, Firefox ve Edge tarayıcıları tarafından desteklenen projenin, Safari ve çeşitli tarayıcılara da kısa zamanda gelmesi ve daha çok çocuğa ulaşması hedefleniyor.

Son 3 yılda ”Read Along”da 120 milyondan fazla hikaye okundu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu