Sanal GerçeklikDonanım ve ElektronikEğlenceTeknolojiYeni Teknolojiler

ByteDance Yeni VR Başlığını Piyasaya Sürüyor!

TikTok, Musical.ly gibi video içerik uygulamalarının sahibi teknoloji şirketi ByteDance, 2012 yılında kuruldu. O günden bugüne, makine öğrenimi içerik platformları gibi birçok alanda hizmet veriyor ve yatırımları bulunuyor. Hatırlarsanız, geçtiğimiz aylarda Çin’de bir hastane grubunu satın alarak, sağlık sektörüne de giriş yapmıştı.

Günümüzde ByteDance, en popüler sosyal medya platformlarından olan TikTok‘un sahibi olması ile biliniyor. Şirket, bambaşka bir alanda geliştirdiği ürün üzerinden gündeme geldi.

Apple, Meta gibi teknoloji devlerinin arttırılmış gerçeklik (VR) başlık projelerinden sizlere bahsetmiştik. Teknoloji devlerinin, bu alanda birçok yatırımı ve projesi bulunuyor. Byte Dance de bu yarışa an itibariyle katıldı.

TikTok’un çatı şirketi ByteDance, VR başlık üretiyor.

Dediğimiz gibi, şirketin birçok alanda yatırımı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, pazar alanını genişletmek için, sanal gerçeklik ve eğlence sistemleri üzerinde çalışmalar yürüten şirket Pico‘yu satın almıştı. Byte Dance, geliştirdiği VR başlığa da, Pico adını vermiş. 

Meta, sızıntıları ortaya çıkan VR başlığın tanıtımını, 11 Ekim tarihindeki Meta Connect etkinliğinde yapacağını söylemişti. Bu bağlamda Byte Dance de, yeni başlığı için bir tarih verdi.

Şirket, LinkedIn’de paylaştığı bir gönderide; “Beklediğiniz an geldi! Sizin için sakladığımız şeyleri göstermek için sabırsızlanıyoruz. 22 Eylül 2022, 14.00 GMT+2 bizi izlemeye devam edin.” cümleleriyle müjdeli haberi verdi.

ByteDance Pico
Byte Dance Pico

Aldığımız bilgilere göre VR başlık, Pico 4 veya Pico Phoenix olarak adlandırılacak. Üstün teknolojiler ile desteklenmiş başlık, gücünü Qualcomm işlemci üzerinden alacak. Modelin, yüz ve göz takibinin yanı sıra, gözbebekleri arası mesafeyi ayarlayabilen IPD sistemine sahip olduğu biliniyor.

Oculus Quest Pro‘ya güzel bir rakip geldiğini düşündüğümüz başlığın, fiyatı konusunda herhangi bir bilgi veremiyoruz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu