Yeni Teknolojilerİş TeknolojileriTeknoloji

ASELSAN’dan Çığır Açacak Yeni Proje!

Türkiye’nin en çok AR-GE çalışması yapan şirketi seçilen ASELSAN, Türkiye’de çığır açacak bir projeye imza atıyor.

ASELSAN, biyosavunma, yapay zeka, kuantum teknolojileri, otonomi, mekatronik gibi hızla gelişen teknolojileri takip ederek ve geliştirerek, Türkiye’yi öncü teknolojilerde en üst noktaya taşıyor.

Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin üzerinde çalıştığını duyurduğu İHA böcek projesini, şimdi ise ASELSAN üstelenecek.

Aselsan İHA Böcek
 İHA Böcek

ASEL-SAN Araştırma Merkezi, böceklerden ilham alınarak yapılan mikro hava aracını gündeme alıyor. Bu alandaki çalışmaları yakından takip edip, Türkiye’de ilk böcek boyutundaki hava aracını üretmek için çalışmalara başlıyor.

Söz konusu hava araçları, hızlı manevra yapabilme, havada kolayca süzülebilme, taşınılabilirlik gibi pratik özellikleri barındıracak ve arama kurtarma çalışmalarında, insanların görevlendirilemeyeceği tehlikeli ve toksik operasyonlarda kullanılabilecek. Fark edilmesi zaten oldukça güç olan bu mikro hava araçlarının, daha da küçültülerek görünmez olması hedefleniyor.

Dışarıdan bakıldığında böcek olarak gözükeceği ve pervane yerine kanat sesi duyulacağı için, çok yakından bakılmadığı sürece zaten kimse böcek İHA olduğunu anlamayacak. ABD ve Çin bu konu üzerinden çalışmalar yürütse de henüz yeterli düzeyde böcek hava araçları üretilmedi.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre şirketin hedefi, teknolojiye yön vermek olacak. Şirket bünyesinde 8 AR-GE şirketi barındıran ASEL-SAN, şirketin cirosunun her yıl %7’sini AR-GE çalışmalarına yatırıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu