Yapay ZekaBulut BilişimDonanım ve ElektronikTeknolojiYeni Teknolojiler

NVIDIA Yeni Yapay Zekâ İşlemcilerini Tanıttı!

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak, bazen yorucu bazen de çok şaşırtıcı olabiliyor. Bir süredir, ufkumuzu genişletecek birçok teknoloji ürününden bahsediyor, bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojilere ulaşmaya yakın olduğumuzu görüp umutla doluyoruz.

Dünyada, hemen hemen her gün yeni projeler ortaya çıkıyor ve bize, büyük teknoloji devlerinin piyasaya sürdüğü ürünleri hayranlıkla takip etmek kalıyor.

Son dönemlerde yapay zekâların hayatımızdaki yerinin ne kadar büyüdüğünü görmemizi sağlayan birçok haber yaptık. Özellikle, büyük şirketler zamandan tasarruf etmek için, hemen hemen her yerde yapay zekânın desteğini alıyor. Birçok firma da bu konuda yatırım yapıyor ve söz konusu teknolojiye milyon dolarlar harcanmış durumda.

Özellikle oyunculara yönelik grafik işlemciler ile bilinen ve çeşitli yonga sistemleri üreten teknoloji şirketi NVIDIA, gerçekleştirdiği etkinlikte, geliştirdiği birçok yapay zekâ sistemini tanıttı.

Nvidia Nemo LLM
Nvidia Nemo LLM

NVIDIA’dan metin-görsel endeksli yapay zekâ: Nemo LLM

Şirketin ilk bulut hizmeti olarak adlandırdığı Nemo LLM hizmeti, tıpkı yeni rakibi DALL·E 2 gibi birkaç kelime tanımında görsel üretebilir.

3.5 milyar parametreye sahip DALL·E 2 modeli, genellikle sanat için yani, sanat üretmek ve onları tamamlamak için kullanılıyor. Nemo LLM hizmetinin, rakibinin aksine moleküler biyoloji, kimya, tıp hatta finans gibi alanlarda karmaşık yapay zekâ modellerinde yardımcı olması ve etkileşime girerek tamamlaması bekleniyor.

530 milyar parametreye sahip LLM, bulutuna önceden var olan modelleri alır ve sorularınıza en uygun yanıtları vermek için bunları kullanır. Nemo LLM üzerinde bulunan önceden eğitilmiş modeller, hızlı öğrenme yönetimden yararlanıyor. Böylelikle, her sektör LLM’yi kullanarak alanınıza ait en uygun dilde cevabı alacak. 

Nvidia Nemo LLM
Nvidia Nemo LLM

 

Otonom teknolojisi için, Orin isimli yeni bir işlemci üretildi.

Özellikle Tesla modellerden sonra, otonom sürüş oldukça popüler oldu ve yatkınlık kazandı. Dolayısıyla, popülerleşen bir teknolojiye tüm firmaların yatırım ve üretim yapmaya başladığı düşünülünce, otonom sistemlerde kullanmak için bir işlemci üretmek, çok mantıklı.

NVIDIA, son dönemlerde otonom sistemlere birçok yatırım yapıyordu. Şirket Orin isimli işlemcisini tanıtarak bu sektöre giriş yaptığını haber vermişti. NVIDIA’nın en son yazılımı olan Drive Thor sistemi, park, yol ve tabela tanıma, 3 boyutlu modelleme gibi, her işi başka sistemlerin gerçekleştirdiği tüm işlemleri tek başına yapabiliyor.

Nvidia Drive Thor
Nvidia Drive Thor

Sistem, kazaları önceden ön görecek ve doğacak olası kötü senaryoları engelleyecek hamlelerde bulunabilecek. Şirket, bu sistemin otonom sürüş teknolojisinde devrim yaratacağına inanıyor.

NVIDIA, yeni nesil robotları da unutmamış ve Jetson Orin isimli işlemcisini geliştirmiş. Orin işlemciler, otonom teknolojilerde belirli bir görevi gerçekleştirmesi için tasarlanan otonom robotlar için geliştirilmişti. Yeni işlemci, otonom robotların biraz daha özgür olabilmesinin önünü açacak.

Örneğin; A noktasından B noktasına gitmesi için komut verilen robotun, önüne bir engel çıkması halinde, alternatif seçenekler üretip o durumdan kurtulabilmesini sağlayacak şekilde geliştirildi. 

 

”I am AI!” Ben yapay zekâyım.

NVIDIA projelerinde, etkinliğin tabii ki en dikkat çekici olayı olan insansı robot teknolojisi de mevcut. ”I am AI!” sloganı ile tanıtılan Omniverse ACE sistemi, kullanıcı dostu ve sade bir arayüz ile, sohbet botları gibi yapay zekâlar oluşturmanıza olanak sağlayacak.

Bu sistem sayesinde oluşturulan insansı yapay zekâ Violet ile, bu etkinlikte tanışma fırsatı bulanlar oldu. Yapay zekâ teknolojinin giderek gelişmesi sayesinde, artık sohbet botları veya robotları, gerçek insanlardan ayırt edemez hale gelebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu