İş TeknolojileriTeknoloji

Yerli Otomobil TOGG’dan Önemli Gelişmeler!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun inşası Gemlik'teki fabrikasında çalışmalara devam ediyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu TOGG, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilin 2022 yılının sonunda seri üretime hazır hale geleceğini açıklamıştı.

TOGG, geçtiğimiz günlerde yerli otomobil için projenin geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan personel için çok fazla yeni iş ilanı açmıştı. TOGG’dan yeni iş ilanlarına devam edeceği ve daha fazla istihdam sağlayacağı tahmin ediliyor.

Yerli Otomobil Togg Girişim Grubu’nun inşası Gemlik’teki fabrikasında çalışmalara devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde TOGG, otomobilin renksiz inşasına başlandığı, ilk TOGG’un renginin ne olacağına dair tahmin istediği bir paylaşımda bulunmuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bugün, emekli maaşlarına zam ile beraber ek, Elektrikli araçların fiyatına doğrudan etki eden Özel Tüketim Vergisi ÖTV oranlarının değiştirilmesini öngören kanun teklifi sunuldu.

TOGG’un üretimini desteklemek amaçlı ÖTV rötuşu yapıldı.

Düzenlemelerle beraber sadece elektrik motoru olan, motor gücü 160 KW’ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL’yi aşmayan araçların yeni ÖTV oranı %10 olarak uygulanacak.

Aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 700 bin TL’yi aşan elektrikli araçların ise yeni ÖTV oranının %40 olması öngörülüyor.

Motor gücü 160 KW’ı geçen elektrikli otomobillerde ise, matrah değeri 750 bin TL’yi aşmayanlar %50, aşanlar ise %60’lık vergi dilimine girecek.

Yapılan kanun teklifi birçok elektrikli otomobili etkilese de, yapılan açıklamalardan sonra, teklifin özellikle TOGG‘un fiyatını aşağı çekmek üzere yapıldığını düşündürüyor.

Öte yandan, KKTC’nin %100 elektrikle çalışan yerli ve milli otomobili Günsel de ÖTV değişikliğinden önemli oranda etkilenecek.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu