Donanım ve ElektronikTeknoloji

RTX 6000 Ekran Kartı: NVIDIA’nın Amiral Gemisi!

Özellikle oyunculara yönelik ürettiği grafik işlemciler ile bilinen teknoloji şirketi Nvidia, ürettiği yeni teknolojiler ile birlikte gündeme gelmeye devam ediyor.

Ekran kartı konusunda bir süredir sesi çıkmayan şirket, eskilere oranla 2-3 kat hızlı performansa sahip ürünleri ile ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği etkinlikte, yapay zekâ modellerini ve müthiş özellikler barındıran ekran kartlarını tanıtmıştı. Oldukça ses getiren şirket, yeni amiral gemisinin de duyurusunu yaptı.

Nvidia RTX 6000 Ada Generation
Nvidia RTX 6000 Ada Generation

Nvidia RTX 6000 Ada Generation

Duyurusu yapılan yeni ekran kartı, Ada Lovelace mimarisi ile iş istasyonunda oldukça yükseltilmiş olsa da, inanması güç olarak enerji tüketimi çok düşük tutulmuş.

Ada Lovelace, 20 Eylül 2020 tarihinde resmi duyurusu yapılan, Ampere mimarisinin halefi olarak Nvidia şirketi tarafından geliştirilmiş grafik işlem birimi (GPU) mikromimarinin ismidir. Adını, İngiliz matematikçi ve ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace’den alıyor.

Tüm GeForce oyuncu kartlarını Ada Lovelace mimarisine yükselten şirket, RTX 6000 Ada Generation ile tüm ekran kartı performanslarının en iyisini sunacak. Çift slot olarak gelecek ekran kartının, VR teknolojilerinde de kullanılması bekleniyor.

Hızlandırıcı olarak da geçen ekran kartı, 18.176 CUDA çekirdeği, 568 Tensor ve 142 RT çekirdeği bünyesinde barındırıyor. Tüm bu özellikler dikkat alındığında, ekran kartı şaşırtıcı bir şekilde yalnızca 300W enerji tükettiği belirtiliyor.

RTX 6000, geçen gün bahsettiğimiz 4090 ekran kartının 2 katı hafızası ile gelerek 48 GB hafızaya ve önceki iş istasyonu nesline oranla 3 kat daha fazla video çözümleme oranına sahip olacak.

Özellikle, film şirketlerinin göz bebeği olacağına inandığımız ekran kartına sahip olmak için, 5000$ gibi bir fiyat ödemeniz gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu