Donanım ve Elektronik

RTX 4090 Tarafında Neler Oluyor?

Çin’de yasaklanan donanımın olumlu etkisi AMD'ye yansıdı. İşte detaylar!

ABD hükümetinin RTX 4090 ve diğer Nvidia GPU’larının satışı ile ilgili aldığı ihracat yasağı, Çinli teknoloji severleri  AMD’nin kollarına yolladı. Şirketin satış rakamları uçuşta. İşte detaylar.

RTX 4090 değil AMD Çin’de Hüküm Sürüyor!

Çinli haber sitelerinin hazırladığı raporlara göre AMD’nin RX 7900 XTX ve 7900 XT kartları, RTX 4090 kısıtlamaları sonrasında tavan yaptığı yönünde. AMD’nin şirket yetkililerine göre, Çinli iş ortaklarından gelen RX 7900 GPU’lara yönelik artan talebin karşılayamayacakları kadar yüksek olduğu yönünde. Tüm bu yaşananların sonucunda da şimdiden kıtlık oluştuğunu dile getiren yetkililer, kıtlığın Çin üreticileri ile sınırlı kaldığının altını çiziyor.

rtx-4090

Çin’deki kıtlık şimdilik diğer ülkelerdeki AMD ekran kartı fiyatlarına henüz yansımamış olsa da durumun yakın gelecekte değişebileceği aşikar. 2024 yılının ilk çeyreğine kadar sorun giderilmez ise kıtlık globale sıçrayacak. Belirli bir donanım gücü üzerinde olan tüketici sınıfı kartlar bu durumdan oldukça etkilendi denilebilir. RTX4090’da bunlardan biri.

Google 2023’ün En iyileri Belli Oldu!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu