Donanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Apple’a Yeni Patent!

Hayatımıza giren, yüz tanıma, parmak izi gibi sıkı güvenlik önlemlerini akıllı telefon ve tabletlerimizde sıkça kullanıyoruz.

Sadece şifre oluşturmak artık eskisi gibi güvenli gelmediği gibi, ekstra güvenlik önlemleri almaya tabii ki ihtiyaç duyuyoruz.

İçinde neredeyse tüm hayatımızın ve özel bilgilerimizin bulunduğu, dolayısıyla güvenliğe çok ihtiyaç duyduğumuz, akıllı telefonlarımızın bağlandığı giyilebilir teknoloji ürünlerinde örneğin; akıllı saatlerde, bu güvenlik önlemleri maalesef bulunmuyor.

Akıllı saatlerde şu an yalnızca şifre ile güvenlik koruması yapılabiliyor.

Apple Watch
Watch

Aldığımız bilgilere göre Apple, geçtiğimiz günlerde parmak izi sensörü patenti başvurusu yaptı ve popüler akıllı saat ürünü Watch‘a, parmak izi getirmeyi planladığını tahmin ediyoruz.

Markalar genelde, çeşitli patent başvuruları yapıyor fakat biz bu patentleri, her zaman günlük hayatımızda veya hayata geçmiş şekilde göremeyebiliyoruz.

Apple, patentini alacağı parmak izi sensörünü de akıllı saat ürünlerinde kullanmayabilir.

Olası durumda şirketin, Apple Watch‘a Touch ID parmak izi kilidini nasıl entegre edeceğini şu anda bilemiyoruz fakat, Watch’larda ekranı büyütmek, kaydırmak veya ayarlamak için döndürerek kullanılan Digital Crown‘a entegre edilebilir veya parmak izinizi okutmak için ayrı bir tuş eklenebilir tahminlerini yürütebiliriz.

Diğer markalar yıllardır ekran altı parmak izi sensörü tekniğini kullanıyor fakat şirketin herhangi bir ürününde sensör, bu şekilde kullanılmadı. Olası durumda, parmak izi sensörü ile  Watch kullanımının daha kolay ve daha güvenli olacağını, aynı zamanda akıllı saatlerde devrim başlatacağına inanıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu