Teknoloji

Dev Firmalar İşe Alımları Yavaşlatıyor!

Ekonomik kriz ve pandemi etkisinin doğurmuş olduğu olumsuz etkiler maalesef hala devam ediyor. Dar gelirli vatandaşlar ve küçük işletmelerin daha fazla etkilendiği aşikâr fakat, dev teknoloji firmaları da bu olumsuz koşullardan fazlasıyla etkileniyor.

Google firması.
Google firması.

Geçtiğimiz günlerde arama motoru devi Google, yaptığı açıklamada bizi bir hayli şaşırttı. Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yaptığı açıklamada eskisi gibi alım yapamayacağını, gelecek yıl 2023’te işe alım hızının azaltılacağını duyurdu.

Sundar Pichai yaptığı açıklamada, herkes gibi Google’ın da zannedildiği kadar ekonomik rüzgarlara dayanıklı olmadığını ve girişimci olmaları gerektiğini söyledi. Google, bir süre sadece mühendislik, teknik ve kritik pozisyonlarda işe alım yapacak. Yani Google kendini, işe alımlara tamamen kapatmıyor.

Ayrıca Google’ın çatı şirketi Alphabet‘in hisseleri bu sene %21 düştü ve şirket, ileride başka zorlu dönemlerin de olabileceği uyarısında bulundu. Şirket, kaynaklarını daha yüksek öncelikli alanlara yeniden dağıtmayı planlıyor.

Ekonomik kriz, borsa ve hisselerdeki kritik dalgalanmalar, yüksek enflasyon, pandemi gibi sebeplerden önümüzü göremediğimiz şu dönemlerde, büyük firmalar da risk almamayı tercih ediyor.

Google’ın yaptığı şaşırtıcı açıklamalardan sonra Apple‘dan da benzer açıklama çok gecikmeden geldi.

Aynı şekilde Apple da 2023 yılında işe alımları yavaşlatacak ve Google gibi sadece kritik pozisyonlarda alım yapacak. İşe alım yapılmayacak kuralı her departman için geçerli olmayacak. Henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Apple’da bu önlemi diğer şirketler gibi alıyor. Meta ve Uber şirketleri de maalesef işe alımları yavaşlatan şirketlerin arasında.

Ekonomik krizin ağır etkilerinden dolayı Tesla, Substack, Netflix ve Twitter gibi şirketler de son zamanlarda işten çıkarmalar yapmak zorunda kalmıştı. Bugün itibariyle Vimeo CEO’su Anjali Sud da işe alımları yavaşlatıyor olmakla beraber şirket bünyesinden %6’lık bir dilimi işten çıkarmak zorunda kalacağını açıkladı.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu