Donanım ve ElektronikTeknoloji

Brezilya’da Bir Mahkeme Apple’a Ceza Kesti!

Tüketici elektroniği ve şık donanım ürünleriyle tanınan Apple, geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada ürün kutularına şarj adaptörü koymama kararı almıştı. Oldukça sansasyon yaratan kararın sebebinin, karbon emisyonunu önlemek olduğu söylenmişti.

Başta Samsung, Xiaomi gibi teknoloji devleri bu karara karşı çıkıp, dalga geçer bir tavırla reklam paylaşımlarında bulunmuştu. Fakat sonradan gördük ki, bu firmalar da şarj adaptörünü artık kutuya koymuyor. Biliyorsunuz, bluetooth (kablosuz) kulaklıkların kullanımı artmasıyla beraber, aynı durumdan kablolu kulaklıklar da nasibini almıştı.

Aldığımız haberlere göre bazı ülkelerde Apple ürünlerinin satışı durdurulabilir.

Apple‘ın, bizi üzecek şarj cihazı koymama kararından sonra, Brezilya’da bir vatandaş Apple ve Samsung’a dava açmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayındaki Dava sonucunda şirket, hükümete yüklü bir tazminat ödemesi yaptı ama mahkeme, şarj adaptörü koymasına karşı bir karar vermemişti.

Şirketin, şarj adaptörlerini artık kutuya koymama kararını, hem karbon emisyonun önlemek olduğu, hem de her evde en az bir adaptör bulunduğunu söylemişti. Fakat açıklamalar kimseyi mutlu etmedi. Apple şu zamana kadar yalnızca Fransa’ya şarj adaptörü ve kulaklık gönderimi yapıyordu. Bu karar ile, Brezilya için de işler değişecek gibi duruyor.

Apple iPhone kutu
 iPhone kutu

Brezilya’da, iPhone satışları yasaklandı.

Geçtiğimiz günlerde aldığımız habere göre, Brezilya’da bir mahkeme, Apple’ın kutusuna şarj adaptörü koymaması sebebi ile, 2.3 milyon dolar para cezası kesti. Ülke, şarj adaptörleri kutuya konulmadığı sürece satış gerçekleştirmeyecek. Dolayısıyla şirket, Fransa’dan sonra Brezilya’da da şarj adaptörü koymama kararından vazgeçmek zorunda kalabilir.

Her ne kadar karbon emisyonunu 2 milyon metrik tondan fazla önleyeceğini söylese de, asıl neden bu olmayabilir. Fark ettiyseniz, şirket şarj adaptörlerini kutudan çıkardıktan sonra ürün fiyatlarını sabit tuttu. Firma her yıl hızlı şarj adaptörlerini tanıtmaya devam ediyor. Her ürün için ayrı bir kutu ve ambalaj tasarlanıyor.

Mahkeme kararı sonucunda, şirketin nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu