TeknolojiYapay Zeka

ChatGPT nedir? 2022 yılının en popüleri!

ChatGPT nedir? 2022 yılının en popüleri oldu peki neden ?

ChatGPT nedir? 2022 yılının en popüleri oldu peki neden ? Özellikleri nelerdir? Google devrini o mu kapatacak? İşte detaylar.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, karmaşık problemleri çözmesi ve kolay kullanımı ile uzmanlar dahil herkesi etkiledi. Onu diğer chatbotlardan ayıran şey ne? Neden bu kadar büyük bir yankı uyandırdı?

Beta olarak piyasaya sürülen ChatGPT, yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından hazırlandı. OpenAI’ nin GPT-3.5 dil modeline dayalı bir sohbet robotu olarak karşımıza çıkıyor. Şu an henüz test aşamasında olmasına rağmen büyük bir sükse yarattı ve tüm dikkatler artık bu chatbotun üzerinde.

ChatGPT Nedir?

İnsan dilini anlayan ve aşırı benzer metinler hazırlayabilen verilen örneklerden benzer eserler çıkarabilen diyalog tabanlı bir yapay zeka sohbet robotu olarak tanımlanabilir. Kullanıcısına verdiği cevaplarda insan hissi yaratan bu chabot bu kadar şaşırtıcı derece insani cevaplar verebilmesini derin öğrenme dil modeli olan GPT-3.5 ‘ten alıyor. Tüm nokta atışı cevaplar verebilmesinin temel sebebi bu dil modeli. İlk kullanıcılarının bakış açısına göre, kod yazabilmesi ve düzen sorunlarını ve optimizasyon sorgularını çözüm yolları gibi pek çok karmaşık sorulara çözümler sağlayabilen bu teknoloji “Google devri bitiyor mu?” fikrinden kendilerini alamadıklarını dile getiriyorlar.

Peki ChatGPT nasıl çalışıyor?

Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından eğitilmiş bu sistem sohbet arabirim aracılığıyla bilgi akışını sağlamak ve soruları yanıtlamak üzere tasarlanmıştır. Peki özellikleri nelerdir? Soru cevap yapabildiğiniz, örnek vererek metin yazabilmesiyle Matematik problemleri-denklemleri çözebilmesiyle tavsiye vermek gibi pek çok özelliği bulunmakta.

En İyi 3 Yapay Zeka Çizim Yazılımları!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu