İnternet

AFAD Acil Çağrı Uygulaması Nedir? 112 Acil Yardımı Kapsıyor mu?

AFAD Acil Çağrı Uygulaması nasıl kullanılır?

AFAD Acil Çağrı Uygulaması nedir? AFAD Acil Çağrı Uygulaması nasıl kullanılır? Ne işe yarıyor? Nereden indirebilirim? İşte detaylar.

Sabah 04.17 saatinde meydana gelen merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 şiddetindeki deprem çevre illere de yansıdı. Deprem bölgesinde iletişim altyapısının olumsuz şekilde etkilenmemesi üzerine acil durum hattının meşgul edilmemesi iletişim trafiğinin internet üzerinden hizmet veren mesajlaşma ve görüşme uygulamaları veyahut SMS kanalıyla yürütülmesi gerektiği açıklandı.

AFAD Acil Çağrı Uygulaması Nedir?

Diğer bir yandan ise 2021 yılında kullanıma sunulmuş olan AFAD Acil Çağrı uygulamasının kullanım amacı ve nasıl olacağı da bugün gerçekleşen deprem vasıtasıyla tekrar gündeme gelmiş oldu. Uygulama afet ve acil durumlarda vatandaşların toplanma yerlerinden haberdar olmasına 112 ile mesajlaşma bağlantısına kadar pek çok bilgi ve araca ulaşmanıza yardımcı olmakta.

AFAD Acil Çağrı Uygulaması Nedir?
AFAD Acil Çağrı Uygulaması Nedir?

AFAD Acil Çağrı uygulaması doğal afetlerden etkilenen afetzedelerin konumu ve durumu hakkındaki bilgilerinin ses ve mesaj yolu ile data hattı aracılığıyla alınarak 112 Acil Çağrı Merkezine aktarılmasını, merkez üzerinden yetkili ekiplere durum hakkında bilgi akışı sağlanıp yardıma ihtiyaç duyan afetzedeye ivedilikle ulaşmasını sağlama amacıyla yapılmış.

Uygulamayı yardıma ihtiyaç duyan kişinin bir yakını da yardıma ihtiyaç duyan kişinin iletişim bilgilerini girerek 112 Acil hattına “Acil Çağrı” anında yetkili merkez personeline ulaştırabilir. Gerekli durumlarda merkez üzerinden yetkili personel dönüş sağlayarak yaralının güncel bilgilerine tamamen ulaşmak için dönüş sağlayabilir.

Ayrıca afet ve acil durum öncesinde, sırasında veya sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlamak adına AFAD gönüllülük başvurusuna uygulama üzerinden başvurabilirsiniz.

AFAD Acil Çağrı Uygulaması nereden indirilir?

AFAD Acil Çağrı uygulamasını App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarından indirebilirsiniz. Uygulama ücretsiz olarak vatandaşlara hizmet sağlamakta.

Güneydoğu Anadolu’da 7.4 Depremi Sonrası Operatörlerden Ortak Duyuru!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu